Bijlage W. 14 Van de 16 monsters bier voldeden er 2 niet, omdat ze kunstmatig gekleurd waren. Een voorloopig onderzoek werd ingesteld naar de samenstelling van de goedkoope portsoorten. Van de 218 onderzochte monsters voldeden er 18 niet aan de eischen gesteld aan het alcohol-, conserveermiddel- en/of kleurstofgehalte. 12 maal werd een waarschuwing ver zonden, terwijl 9 flesschen werden leeggegoten, omdat de samenstelling van den inhoud al te afwijkend was. 14 monsters andere, op wijn gelijkende producten bleken bij onderzoek geen reden tot afkeuring te geven. 2 flesschen werden ter plaatse afgekeurd. Azijn. Azijn werd evenals verleden jaar voornamelijk bij de grossiers bemonsterd, waardoor het voordeel verkregen werd, dat de ondeugdelijke azijn vóór de verdere distri butie uit den handel geweerd kon worden, terwijl tevens gemakkelijker contact met de fabrikanten verkregen kon worden, zonder dat daarbij de goede naam van de grossiers betrokken werd. Bij de gehouden besprekingen met de fabrikanten werden fabricagefouten aange geven. In het laatst van het verslagjaar werden vrij wel geen afwijkingen bij grossiers meer gevonden, zoo dat door deze wijze van werken een groote verbetering is ingetreden. Totaal werden 423 monsters azijn onderzocht; 19 d.i. 4V2% bevatte te weinig azijnzuur, 23 monsters ver keerden in ondeugdelijken toestand wegens de aan wezigheid van aaltjes of vuil, terwijl enkele partijen, samen 10 liter vernietigd werden wegens aanwezigheid van aanmerkelijke hoeveelheden lood of zink. Bijlage W 15 Aan de fabrikanten werden ter verwerking terugge zonden 18 vaten, inhoudende 720 liter azijn, welke bij de grossiers afgekeurd waren, terwijl bij de winkeliers 34 liter aan de consumptie werd onttrokken om een of meer der bovenstaande redenen. Wijnazijn werd niet bemonsterddit artikel wordt bijna niet meer aangetroffen. Wel wordt veel rozijn- azijn en vruchtenazijn ten verkoop aangebodenhet is noodzakelijk, dat aan deze artikelen nadere eischen worden gesteld, opdat de naam en hoedanigheid meer in overeenstemming zij met den naam. Er werden 12 waarschuwingen verzonden en eenmaal werd proces-verbaal opgemaakt tegen een winkelier, die zelf zijn azijn maakte, door verdunning van azijn- essence, en ondanks herhaalde waarschuwing de azijn nog steeds te veel verdunde. Er werden 21 monsters azijn-essence onderzocht; hiervan voldeden 3 niet aan den eisch aan het gehalte gesteld, terwijl 1 monster niet aangeduid was zooals in het azijnbesluit is voorgeschreven. In totaal werden deswege 4 waarschuwingen aan de leveranciers ver zonden terwijl 23 flacons aan den fabrikant terug gezonden werden wegens de aanwezigheid van zand. Ter plaatse werd door de keurmeester 168.5 L. azijn afgekeurd. Brood. Er werden 3189 bezoeken aan broodbakkerijen ge bracht en aldaar in de winkels en op den openbaren weg 38687 brooden gewogen. Een aantal monsters van verdacht gewicht of verdachte samenstelling werd meegebracht naar het laboratorium.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1929 | | pagina 243