Bijlage W. 4 zoo treedt toch langzamerhand verbetering in. Ook de wijze van bewaren in de winkels en op de markten verbetert regelmatig. Bij nieuwbouw en verbouwing van winkelhuizen gaat men steeds meer over tot het aan brengen van stofdichte uitstalkasten. In vele gevallen wordt bij verbouwing advies van dezen dienst ingewonnen. Huisindustrie wordt v.n. nog te Deventer aange troffen, alwaar een tweetal fabrikanten z.g. ijs-bonbons door arbeiders in hunne gezinnen laten verpakken. Van de 16 bezochte gezinnen verpakten er 9 de ijs-bonbons in woonkamer of keukentje. Met de fabrikanten werd overeengekomen, dat in 't vervolg slechts die huisge zinnen in aanmerking zullen komen voor het verpakken der bonbons, die de beschikking hebben over een af zonderlijk vertrekje waar zij deze werkzaamheden kunnen verrichten. De controle op de aanwezige middelen van water voorziening bij bakkers, melkverkoopers, limonadefabri kanten, hotels, cafe's, pensions, enz. werd voortgezet. In enkele gevallen moest het water worden afgekeurd. Ook in dit jaarverslag moet er op gewezen worden, dat het knoeien met gewicht en inhoud van verpakte artikelen grootere afmetingen aanneemt. Wettelijke voorschriften om het publiek te beschermen tegen dit algemeene euvel zullen wel niet langer kunnen uitblijven. Uit het aantal excursies en bezoeken aan het labo ratorium van dezen dienst mag afgeleid worden, dat er steeds in ruime kring groote belangstelling voor de werking van dezen dienst blijkt te bestaan. Het bezoek op 4 Juli 1929 aan dit laboratorium van 14 hygiënisten die door den Volkerenbond uitgezonden waren ter bestudeering van de hygiëne op het platte land iiy Nederland mag zeer zeker gememoreerd worden. Bijlage W. 5 Verrichte onderzoekingen en keuringen. Van de verrichtte onderzoekingen en keuringen wordt in de tabellen een overzicht gegeven. Tabel 1 geeft voor elke gemeente afzonderlijk een overzicht van het aantal bezoeken en inspecties en van het aantal, hetzij bij keuring ter plaatse, hetzij na onder zoek op het laboratorium, afgekeurde partijen. Tabel 2 geeft een overzicht van de resultaten, ver kregen bij de controle op de voor de consumptie be stemde melk en melkproducten, van het aantal gegeven waarschuwingen, zoowel schriftelijk als mondeling en van het aantal opgemaakte processen-verbaal. Tabel 3 geeft een overzicht van het aantal opge maakte processen-verbaal en van de gevelde vonnissen. Ook dit jaar is weer ruim van het schikkingsrecht ge bruik gemaakt. In totaal zijn door de keurmeesters 11066 inspecties verricht, waarbij 14735 monsters zijn genomen. Het aantal inspecties van fabrieken, winkels, opslag plaatsen, pakhuizen, bakkerijen, enz. geen inelkverkoop- plaatsen zijnde, bedroeg dit jaar 8030. Bovendien werden wederom een groot aantal stallen geinspecteerd. Een verkort overzicht van de werkzaamheden en de veikregen resultaten over de afgeloopen jaren geeft onderstaand staatje. Bij de beoordeeling der cijfers dient rekening te wot den gehouden met het feit dat het inspecteeren van een markt als één inspectie wordt beschouwd en niet het inspecteeren van elke marktkraam afzonderlijk. De toename van het aantal inspecties over 1929 werd hoofdzakelijk veroorzaakt, doordat de keurmeesters opdracht hadden het bezoek aan de bakkerijen en aan

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1929 | | pagina 238