40 Tengevolge van de groote schaarschte aan hooigras, was de opbrengst van het grasgewas financieel over 1929 hoog. Het hooigras aan de Veluwsche zijde bracht op f 25.732, tegen f 22.889 in 1928; dat aan de Graaf- schapsche zijde f 16581, tegen f 15.545.25 in 1928. De totale opbrengst van wegen, kribben, hooigras, naweiden, haver, strooisel en riet bedroeg f 51.193.95, tegen 44.770.50 in het vorige jaar. De gemeentereiniging kocht in 1929 circa 6 H.A. hooigras op het Helbergen en Laarmansheuvel voor den prijs van f 1243. Eenige perceelen werden met haver beteeld en gaven een goede opbrengst. Het vee ging iets later in de weide dan gewoonlijk en dit geschiedde eveneens met de koewaarden op het Helbergen en de Varkensweide. De Koewaarden werden evenals vorig jaar tegen vastgestelde prijzen 'uitgegeven en wel tegen f 80 per schaar op het Helbergen en f 70 per schaar op de Varkensweide. Voor beide koewaarden werd naweide beschikbaar gesteld. Op het Helbergen werden in- geschaard 41 stuks melkkoeien, op de Varkensweide 15 stuks melkvee. De lage grondwaterstand veroorzaakte met het oog op den voorraad drinkwater voor het vee in het land veel last. Het opgraven van de drinkkolken voor het vee, gaf dit jaar buitengewoon veel zorg. De nieuwe electrische bemalingsinstallatie op de Uiterwaarden deed voor het inmalen van buitenwater goede diensten en hierdoor kon het water in de slooten en drinkkolken op de Uiterwaarden op peil worden gehouden. Voor uitmalen van overtollig water, heeft de instal latie dit jaar bijna geen dienst behoeven te doen. 41 Veel last werd ondervonden bij het op peil houden van de drinkwaterplaatsen in de weilanden op den Marsch. Deze moeten het water ontvangen van de Berkel en op gezette tijden mocht wegens een te laag peil van het benedenpand van deze rivier, geen water voor boven bedoeld doel worden afgetapt. Dit jaar leende zich buitengewoon voor het opgraven van beken en waterloopen. De slooten en greppels in de hooiweiden werden dan ook, in het bijzonder in de Kijfsdijken, grondig met de schop opgegraven. De uitgegraven greppelgrond werd ter plaatse geslecht. Ook de slooten in de verpachte weilanden, werden van gemeentewege goed nagezien en eenmaal geschouwd. In de verpachte weilanden moeten de pachters zelf voor het opgraven van greppels zorg dragen; deze werden eenmaal van gemeentewege geschouwd. Vele waarschuwingen moesten worden gezonden aan hen, die niet voldoende, of in het geheel niet de greppels hadden geschoond. Het rikwerk langs de Varkensweide, het Helbergen, de Armenweezenweide, Elshorsten, Beugelwaard, Moes- mate en Weezenrooi werd goed onderhouden. Langs het Omloopstraatje, Laarmansheuvel, den Marsch en Droge Jan werden nieuwe afrasteringen ge plaatst van betonpalen. Deze palen worden door het vaste personeel gemaakt op regenachtige dagen. De landwegen en bestaande duikers en dammen werden goed onderhouden. In November werden weer gegadigden opgeroepen voor de volkstuintjes. Het aantal aanvragen was dit jaar groot. De huurprijs bleef f 2.50 per Are of f 5 per tuintje. De volgende tuintjes werden uitgegeven

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1929 | | pagina 22