Bijlage W. 12 Aantal schriftelijke of monde linge waarschuwingen 137 6 66 Aantal proc. verbaal 26 1 7 Vergelijken wij de dit jaar verkregen resultaten met die van de vorige jaren, dan blijkt er nog niet veel verbetering te zijn verkregen. Het zijn over 't algemeen dezelfde bakkers, die de voorschriften overtreden. Door strenger op te treden en spoediger over te gaan tot het opmaken van een proces-verbaal, werd getracht verbetering te verkrijgen. Ook het onafgedekt vervoeren van brood, d.w.z. zoodanig, dat het niet op deugdelijke wijze beveiligd is tegen verontreiniging door stof, vuil en insecten, geschiedt nog veel te veel. Telkens weer moet hier tegen gewaarschuwd worden; 2 broodbezorgers werden na herhaalde waarschuwing geverbaliseerd. De zindelijkheid in de bakkerijen Iaat hier en daar ook nog veel te wenschen over. Hoewel geconstateerd mag worden, dat reeds veel verbeterd is, zijn er nog bakkers, die een zeer vreemde opvatting omtrent zindelijkheid blijken te hebben. In een viertal gevallen moest aanmerking gemaakt worden op het stallen van dieren in de bakkerij en op het gebruik van de bakkerij als woonvertrek, pak of waschplaats. Het bedrijfswater van verschillende bakkerijen werd onderzocht en 12 malen ongeschikt bevonden. De keurmeesters keurden bij hunne bezoeken aan de bakkerijen af: 32 K.O. roggebrood, 104 K.G. tarwebloem, 2 5 K.O. meel met cocos, 2.5 K.G. meel met chocolade, 1 K.G. choc, crème, 0.8 K.G. gemalen cocos en 5 K.G. gemengd meel. Bijlage W. 13 Krentebrood bleek herhaalde malen geel gekleurd te zijn, waardoor de indruk gewekt kon worden, dat bij de bereiding eieren gebezigd waren. Banketbakkers artikelen. 6 van de 56 monsters als koek en banket met de aanduiding „boter" gekocht, bleken uit grondstoffen bereid te zijn, waarin geen of slechts weinig boter was verwerkt. Slagroomtruffels bleken als hoofdbestanddeel cocos- vet of een ander vet dan melkvet te bevatten. De banketbakkers, die dat artikel verwerkten, verklaarden, dat het onmogelijk is „slagroomtruffels" te bereiden met slagroom. Op een vraag, waarom dit artikel dan als slagroom product werd aangeduid, werd geen antwoord verkregen. Alcoholhoudende dranken. Methyl-alcohol werd in geen enkel monster cognac, jenever of andere sterke drank aangetoond. Boerenjongens en boerenmeisjes bleken in meerdere gevallen met groote hoeveelheden conserveermiddelen bedeeld te zijn. Verschillende wijn- en portsoorten bevatten conser veermiddelen en kleurstoffen. Het onderzoek van deze waren gaf den indruk, dat het zeer noodzakelijk is, dat zoo spoedig mogelijk een wijn-besluit wordt afgekondigd. De onderzochte monsters bier voldeden in 't alge meen aan de gestelde eischen. Wit- Bruin Melk- Rogge brood brood brood brood

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1928 | | pagina 243