42 Verslag betreffende de verbetering van enkele lage gronden. Voor bemaling van de Pagematen en aangrenzende gronden t.w. 2e kloot Pagematen, Zwartinkhorsten le, 2e en 3e kloot, de Keizerin, de 2e, 3e en 4e kloot van het Zwanevlot en de Tichelkuilen, werd een Amerikaansche windmotor geplaatst. Deze molen heeft een capaciteit van 130 M3. per uur bij een wind snelheid van 5 M. per seconde. De plaatsing van dezen molen zal aan die gronden zeer ten goede komen, aangezien zij onvoldoende ontwatering hadden en minderwaardig gras leverden. Voorts werd de weide de le kloot van de Zwar tinkhorsten, gelegen langs het omloopstraatje belang rijk verbeterd. In deze weide werd een oude doellooze sloot gedempt, benevens een laagte onder gebracht met ouden slootgrond. Bij den aanleg van de nieuwe pompsloot op de Uiterwaarden werd de vrijgekomen slootgrond onder gebracht in een laagte in de Lagewaard en Varkens laagte. Deze laagten werden na bekalkingen bemesting opnieuw ingezaaid met gras- en klaverzaad. Onderhoud der krib- en beslagwerken langs den IJssel, de Berkel, de Helbergerbeek en de Hoofdgracht. Langs den IJssel werd in blok 51 van den Marsch over een lengte van circa 50 M. geheel nieuw kribwerk aangebracht en over een lengte van 40 M. alleen beslagwerk. Beslagwerken werden aangebracht langs het Weerdje op het Helbergen circa 75 M., langs de Armenweezen- weide circa 30 M. en langs de Lagewaard op de Uiterwaarden circa 53 M. 43 Verwerkt werden ongeveer 2800 kribbossen, 2400 kribpalen en 2400 tuinlatten, benevens circa 325 M3. puin. Deze puin werd deels aangekocht van diverse aannemers en deels van de stortplaats verkregen. Eigendommen en inrichtingen, bestemd voor den publieken dienst. Daartoe behooren 1. het gemeentehuis; 2. het kantorengebouw Lange Hofstraat 3, waarin gevestigd a. kantoor gemeentewerken b. gemeentereiniging; c. gemeentelanderijen 3. het gebouw naast het gemeentehuis, waarin gevestigd de afdeeling financiën der gemeente secretarie 4. het gebouw aan het Kerkhof, bevattende de militiezaal, tevens lokaal voor publieke verkoo- pingen en verpachtingen, het consultatielokaal van den gemeentegeneesheer en de woning van den 2en bode 5. de boterbal met bijbehoorend waaggebouw en botermijn 6. de voormalige Vischmarkt 7. de veemarkt aan de Havenstraat 8. de waag onder den Wijnhuistoren 9. het Wijnhuis, waarin de Graafschapsche Oud heidkamer is gevestigd 10. het keuringsgebouw aan het Hagepoortplein 11. de arbeidsbeurs aan de Kolenstraat 12. het bureau van politie aan de Groenmarkt; 13. het politieposthuis in de Hoven

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1928 | | pagina 23