Bijlage W. 2 T ransportmiddelen. Een der motorrijwielen, die sedert 1921 regelmatig in gebruik zijn geweest, werd ingeruild tegen een Ner a Car. De automobiel, die ook vanaf 1921 in gebruik is geweest, begint ernstige ouderdomsgebreken te vertoonen, zoodat aanschaffing van een nieuwe dienstauto noodzakelijk is. Algemeene beschouwingen. Nieuwe algemeene maatregelen van bestuur, be rustende op de artt. 14 en 15 der Warenwet, kwamen, evenmin als wijzigingen der bestaande, in het afge- loopen jaar tot stand. Door den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid zijn in 't laatst van dit jaar de gemeentebesturen uitgenoodigd de gemeentelijke ver ordening op de keuring van waren op een tweetal punten aan te vullen, teneinde moeilijkheden, die zich in den loop der jaren bij enkele strafvervolgingen wegens overtreding dier verordeningen hadden voor gedaan, in de toekomst te voorkomen. De aanvulling van art. 4 was gewenscht, omdat overtreding van de in verschillende Koninklijke be sluiten ex. art. 15 der Warenwet voorgeschreven maatregelen van hygiënischen en anderen aard niet strafbaar waswel het verkoopen van waren, die in strijd met die voorschriften waren bereid, gewonnen of behandeld. De tweede aanvulling is een gevolg van een arrest van den Hoogen Raad van 5 Maart 1928, W. v. h. R. No. 11819, waarin wordt uitge sproken, dat de melkveehouder niet valt onder het begrip „koopman". Verandering in de wijze, waarop het toezicht op Bijlage W. 3 den verkoop van waren werd uitgeoefend, vond niet plaats. Het toezicht op de handhaving van de hygiënische bepalingen van de verschillende Koninklijke Besluiten, vroeg wederom speciale aandacht, want steeds weer blijkt, dat nog al te veel melkveehouders, bakkers en winkeliers niet weten wat zindelijkheid is. Het zijn niet alleen kleine verkoopers bij wie aanmerking gemaakt moest worden, doch ook bij de grootere zaken is het niet altijd goed in orde. Zoo moest tegen de directie van een banketfabriek proces-verbaal op- gèmaakt worden, wegens den sterk vervuilden toestand, waarin hun fabriek verkeerde, ondanks herhaalde aanmaningen om verbetering aan te brengen. Evenzoo zijn strengere maatregelen genomen tegen een melk inrichting, waar ook zeer onhygiënische toestanden zijn aangetroffen. De toestand in deze fabriek was na de genomen maatregelen zeer verbeterd. Over 't algemeen is verbetering op hygiënisch gebied niet gemakkelijk aan te brengen, omdat de betrokken personen er zelf zoo weinig voor gevoelen. Ook in 1928 werden stalinspectie's gehouden, doch door het uitbreken van mond- en klauwzeer werden deze inspecties begin Maart weer stop gezet. De controle op de aanwezige middelen van water voorziening bij melkverkoopers, limonadefabrikanten, bakkers, hotels, café's, pensions, enz. werd voortgezet. In meerdere gevallen moest het water worden afgekeurd. In vele bereidplaatsen van levensmiddelen werden nog misstanden aangetroffen. Dikwijls werden die bereidplaatsen tevens gebruikt voor het verrichten van huishoudelijke bezigheden, het wasschen van lijfgoederen, als slaapplaats of als stal. Ook in vele

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1928 | | pagina 238