40 Helbergen. Deze palen werden door het vaste per- soneel gemaakt op regenachtige dagen De drinkwater- plaatsen van het vee in de weilanden gaven dit jaar handenvol weik, daar de waterstand in den IJssel zeer laag was. Naar gelang van de ligging der hooilanden en den kalktoestand van den grond werden deze bemest met 500 K.G. 14 superfosfaat of Thomasslakkenmeel per H.A.; zandige stukken ontvingen bovendien wat 40 kalizout extra, daar deze van nature minder kali bevatten. De perceelen, weike een niet al te lage ligging hebben, kregen bovendien nog circa 100 K.G. chilisalpeter of zwavelzure ammoniak. Tot heden werden de verpachte weilanden van gemeentewege nog maar slechts ieder jaar voor de helft bemest. Deze wijze van bemesting is thans zoo danig gewijzigd, dat voortaan de weilanden die achter eenvolgens uit de pacht komen, de eerste 5 pachtjaren ieder jaar geheel worden bemest en wel met slakken- meel, superfosfaat en sommige daarenboven met kalizout. De bijdrage in deze bemesting is bepaald op f 10 per H.A. In het afgeloopen jaar werden de volgende belang rijke publieke bouwlandverpachtingen gehouden a. bouwland aan de Graafschapsche zijde van 15 Dec. 1928 tot 15 Dec 1934; opbrengst f 8036; b. bouwland aan de Veluwsche zijde van 15 Dec. 1928 tot 15 Dec. 1934; opbrengst f 20.916. In 1928 kwam ook de continuatie van de tuin- bouwperceelen tot stand en de pachter, die het ge pachte gebruikt voor intensieven tuinbouw, kan nu aanspraak maken op onderhandsche verlenging van pacht. De werking der nieuwe continuatievoorwaarden 41 zal nog moeten blijken, wellicht verbeteren deze aan merkelijk den bestaanden toestand. In totaal werd in het vorige jaar op hooi- en wei landen uitgezaaid 80.000 K.G. superfosfaat, 128.000 K.G. Thomasslakkenmeel, 7500 K.G. kalizout 40 5400 K.G. zwavelzure ammoniak, 6800 K.G. chili salpeter, 500 K.G. kalkstikstof, terwijl bovendien nog kluitkalk werd gestrooid. De gemeentereiniging ging dit jaar weer door met het storten van overtollig vuil in een gedeelte der oude gracht achter de Lunette Wambuis aan den Buitensingel. Er werd een belangrijk stuk gracht gedempt, dat na een flinke bezanding t.z.t. als tuin grond kan worden gebruikt De stortplaatsen op de Gallileënkamp en in de Hoven werden geregeld goed bijgehouden; op eerst genoemde stortplaats werd bijzonder veel vuil en afval gestort, zoodat ook hier een belangrijk stuk grond werd aangewonnen. Onderhoud beplantingen en doornen/lagen. De iepenbeplanting langs den Helbergerweg ver toonde dit jaar minder verschijnselen van de iepen ziekte. Deze beplanting werd in het najaar gesnoeid en de snoeiwonden met carbolineum aangesmeerd. Ook werden de populieren in de Kijfsdijken, de Oortjes en de Moesmate gesnoeid, terwijl van de andere boomen het waterlot verwijderd werd. Bij vorstig weer of na sneeuwval, wanneer geen grondwerk verricht kon worden, werden verschillende doornenhagen uitgehakt, o.a. op de Smeerkamp, langs het oude Helbergen, de Lage Ossenwaard, de Armen weezenweide, benevens die op den Marsch langs Dwarslaan en Pollaan. Het uitsnoeisel werd verbrand.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1928 | | pagina 22