38 en taludwerkers en 4 grondwerkers. Evenals vorige jaren was de werkman in vasten dienst J. Bouwman, gedurende liet openingsseizoen van het ijsselbad, in dienst bij de afdeeling gemeentewerken als badknecht. In drukke perioden werd los personeel in dienst genomen en eenige werken werden uitbesteed. De toestand der landerijen was over het afgeloopen jaar goed te noemen, mede tengevolge van de normale weersomstandigheden. Aanvankelijk zette het voorjaar evenwel koud in en deden zich in Mei flinke nacht vorsten gelden, die echter weinig schade deden aan de weilanden en de te velde staande gewassen. De waterstanden (zie het hierna opgenomen overzicht) waren dit jaar laag, in het najaar zelfs bijzonder laag. De nieuwe electrische bemalingsinstallatie op de Uiterwaarden kwam in dit voorjaar gereed. Deze installatie heeft een dusdanige capaciteit, dat zij de Uiterwaarden droog zal moeten kunnen houden zoolang het water niet over de dijken gaat. Verder kan met deze installatie ook water worden ingemalen. Dit heeft het groote voordeel, dat men in drogen tijd het water in de slooten en in de drinkplaatsen van het vee op peil kan houden. Voor uitmalen van overtollig water behoefde de installatie slechts ge durende eenige dagen te werken. In den nazomer werd eenige weken water ingemalen. De grasopbrengst was in 1928 vrij hoog. Het hooigras aan de Veluwsche zijde bracht op f 22.889, tegen f 18.438 in 1927; dat aan de Graafschapsche zijde f 15.545.25, tegen f 12.456 in 1927. Over 1928 werd eenige haver verbouwd. Door het gunstige weer kon het vee tijdig in de 39 verpachte weilanden worden ingeschaard en dit was eveneens het geval in de koewaarden op het Hel bergen en op de Varkensweide. De koewaarden werden evenals vorige jaren tegen vastgestelde prijzen uitgegeven en wel tegen f 80 per schaar op het Helbergen en f 70 per schaar op de Varkensweide. Voor beide koewaarden werd naweide beschikbaar gesteld. Op het Helbergen werden ingeschaard 41 melkkoeien en op de Varkensweide 15 stuks melkvee. In November werden wederom gegadigden op geroepen voor volkstuintjes. Het aantal aanvragen was dit jaar groot. De huurprijs bleef f 2.50 per are of f 5 per tuintje. Totaal werden 255 tuintjes uitgegeven, t.w.: op den Gasthuiskamp 64, in de Koppelen 61, bij de Gasfabriek 5, op den Leeuwerik 52, op de Tichel- kuilen 30, op den Laarmansheuvel 41 en achter de waterleiding 2. Aangezien de waterstanden laag waren, leende dit jaar zich bijzonder goed voor het opgraven van beken en waterleidingen. De slooten en greppels in de hooiweiden werden dit jaar grondig opgegraven, terwijl ook de slooten in de verpachte weilanden van gemeentewege goed werden nagezien en eenmaal geschouwd. Het rikwerk langs de Varkensweide, het Helbergen, de Armenweezenweide, de Elshorsten, Beugelwaard, Moesmate en Weezenrooi werd goed onderhouden. De landwegen en bestaande duikers en dammen werden eveneens goed onderhouden. Nieuwe afras teringen werden gemaakt van betonpalen op het

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1928 | | pagina 21