60 In 1927 werd aangekocht: 153 913 ton basalt 2—3 a f 4.45 per ton; 153.913 ll2-lll2 f 4 80 per ton; 124 M3. grintzand a f 2 per M3. 6 M3. grint a f 3.10 en 3 M3. grint a f 4 per M3.; 22 M3. sintels a f 0.50 per M3. Met deze materialen werden de wegen zooveel noodig onderhouden. Alle daarvoor in aanmerking komende wegen werden geteerd, tot een gezamenlijke oppervlakte van 19422 M2. Op een paar gedeelten van den Coehoornsingel werd een deklaag van teerbasalt gewalst. De weg tusschen de loods van de firma Rees ink en de Veemarkt, de Achterstraat in de Hoven en een gedeelte van den Vliegendijk werden met puin op- gewalst. In de lijst van de puin- en sintelwegen in onder houd bij den dienst der landerijen, opgenomen in het verslag over 1923 kwam geen verandering. De wegen werden zoo goed mogelijk onderhouden, doch hebben vooral in den herfst en in den winter bij nat weer zeer veel te lijden, zoodat het moeilijk is ze ook dan in goeden toestand te houden. Vooral de wegen waarop uitsluitend sintels gebracht worden blijken het minst bestand, zoodat de laatste jaren meer en meer gebruik wordt gemaakt van de geklopte puin van de werkverschaffing. Daarnaast worden dan sintels gebruikt. Verwerkt werd ongeveer 120 M3. harde puin. 45 M3. weeke puin en 157 M3. sintels. Sintels zijn aan de gasfabriek meestal niet in vol doende voorraad te verkrijgen. De geklopte harde puin werd in hoofdzaak gekocht van het burgerlijk armbestuur. Dit materiaal voldoet 61 uitstekend, doch is voor de minder belangrijke wegen wat duur. Waterleidingen, Beken, Sluizen en Stuwen. Waterleidingen en Beken. De Berkel binnen de stad werd naar behooren schoongehouden en zooveel mogelijk gespuid. In de lijst van waterleidingen en beken in onderhoud bij den dienst Landerijen, opgenomen in het versiag over 1923 kwam geen verandering. De waterleidingen en beken werden meerendeels tweemaal, enkele vaker gesneden. De grootere met de kettingzeisen en de andere met de gewone zeis. In het najaar werden ze bovendien nog voor zoover de waterstand dit toeliet, met de schop schoongemaakt. Op enkele plaatsen werden de taluds der beken met kribhout versterkt. De vervuiling der Voorston- densche beek is nog even sterk dan vorige jaren en het zal heel moeilijk gaan hierin verbetering te brengen, tenzij het gemeentebestuur van Brummen de papier fabrikanten kan verplichten tot reiniging van het afvalwater hunner fabrieken. Sluizen en Stuwen. De sluizen en stuwen zijn de volgende: 1. de Hoendernestersluis in den Vliegendijk; 2. de sluis in de Lage Waarden tot afwatering van de Oekensche beek 3. de sluis met pompkelder voor de bemaling der Lage Waarden;

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1927 | | pagina 32