44 aan de N.V. Koninklijke Sloomzeepfabrieken v.h. Albers en Vergeer een perceel weiland op den Marsch groot 1.05 H.A. van 11 Nov. 1927 tot 11 Nov. 1933 voor f 130 per jaar; aan de Hengelaarsvereeniging „Ons Belang" een strook grond langs den Zuidelijken oever van de heiberger beek en liet Havenkanaal van 1 Mei 1927 tot 1 Mei 1933 voor f 40 per jaar; aan de Zutphensche IJsvereeniging een perceel weiland aan de Nieuwe Wandeling groot ongeveer 3 50 H.A. van 1 Dec. 1927 tot 1 Dec. 1933 voor f 315 per jaar. Een perceel weiland op den Marsch, gelegen tusschen spoor- en tramlijn, werd aan den lioogsten inschrijver H. H. Harf ster kamp verpacht voor f 12125 per jaar. De gemeente-reiniging stort thans het overtollig vuil een groot gedeelte van het jaar in het gedeelte gracht achter de Lunette Wambuis aan den Buiten singel. Hier is dan ook in het afgeloopen jaar weer een belangrijk stuk gracht gedempt, dat na bedekking met 'een flinke laag zand als tuingrond gebruikt kan worden. De stortplaatsen op de Gallileënkamp en in de Hoven werden geregeld opgeruimdop de eerste kwam dit jaar meer stortvuil dan ooit te voren, zoodat van de gracht waarin gestort werd reeds een belangrijk stuk gedempt is. Ook op de stortplaats in de Hoven werd meer stortvuil gebracht dan gewoonlijk. De op Helbergen geplante iepenboomen vertoonden in 1927 minder verschijnselen van de iepziekte dan voorgaande jaren. Vermoedelijk kan dit worden toegeschreven aan de gunstige werking der beer- 45 bemesting welke werd toegepastde hoornen kwamen hierdoor in betere conditie. De populieren in de Moesmate en in de Zwartink- horsten werden gesnoeid, van de andere hoornen werden de waterloten verwijderd Op den Marsch en Overmarsch werden verscheiden doornenhagen uit gehakt en opnieuw ingebonden. Dit werk geschiedt hoofdzakelijk bij vorst of sneeuw wanneer geen grondwerk kan worden verricht. Het opgraven van slooten en greppels in de liooi- weiden vond geregeld plaats. Voor de greppels werd weer in hoofdzaak de greppelploeg gebruikt In de verpachte weilanden werden de slooten van gemeentewege schoongemaakt; dit werk kon normaa plaats vinden De greppels in de gepachte weilanden moeten de pachters zelf telken jare schoonmaken.I Deze worden eens per jaar van gemeentewege geschouwd. Het rikwerk langs de Varkensweide, Weezenrooi, Arme Weezenweide, Beugelwaard, Helbergen, Els- horsten en Moesmate werd goed onderhouden Op Laarmansheuvel, den Marsch en ten zuiden van het z.g. Zwarte Wegje op Helbergen werden nieuwe afrasteringen geplaatst, waarbij uitsluitend gebruik werd gemaakt van betonpalen. Deze betonpalen werden door het vaste personeel gemaakt op regendagen. De duikers in de landerijen werden goed onder houden In de Hooge Sprabanen en bij het Schape land werden de duikers van een afsluiter voorzien om daardoor langer het hoogere buitenwater der Hoendernesterbeek te kunnen tegenhouden. De landwegen en dammen eischten veel onderhoud

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1927 | | pagina 24