Bijlage V. 32 Hiervoor kan verwezen worden naar hetgeen daar omtrent op bladz. 4 van het vorig jaarverslag is geschreven. Gewenscht is nog meerdere gegevens te verzamelen om na te gaan of het geknoei met maat en gewicht zoodanige afmetingen heeft aangenomen, dat een aanvulling van de Warenwet noodzakelijk is. De bovenstaande resultaten en de reeds bij de melk genoemde duiden er wel op, dat, nu het ver krijgen van extra winsten door vervalschen der waren steeds moeilijker wordt, enkelen deze toch trachten te verkrijgen door te weinig aan maat en gewicht af te leveren. Controle onderzoekingen. Ie. In samenwerking met andere diensten werd ge tracht een bruikbare methode te vinden om rozijn- azijn te onderscheiden van de z.g. snel-azijn. Aan- wijzigingen zijn verkregen, dat in de bepaling van het gehalte aan acetylmethylcarbinol van rozijn-azijn de oplossing wel gelegen zal zijn. 2e. Een uitgebreid onderzoek werd ingesteld om versche eieren te kunnen onderscheiden van koelhuis-eieren. De methode van Groszfeld (Z. U.L. 1916, bladz. 20) bleek geen voldoende resultaten op te leveren, zoodat getracht wordt door chemisch onderzoek van den ei-inhoud (b.v. het ammoniak gehalte van de dooier) een oplossing te vinden. 3e. Om na te gaan of er correlatie bestaat tusschen schimmelgroei (klontervorming) en vochtgehalte van specerijen werd de methode van Cantzler en Rothschild (Z. U.L. 1927, 425) nagewerkt, Bijlage V. 33 waarbij het vochtgehalte bepaald wordt met behulp van de calcium carbid methode. De resultaten met deze methode verkregen, bleken voor stoffen, die geen aetherische oliën bevatten, geheel overeen te komen met die, volgens de gebruikelijke methode verkregen, terwijl voor stoffen met aetherische olie zeer goed kloppende duplowaarden werden verkregen. Een correlatie als bovenbedoeld werd echter niet gevonden. Evenals het vorige jaar wordt om bezuinigings redenen de opsomming van ondeugdelijke partijen in geschreven staat, tegelijk met het jaarverslag aan iedere gemeente afzonderlijk toegezonden, zoodat toch daaruit aan elk gemeentebestuur kan blijken, welke partijen gedurende het verslagjaar in hunne gemeente aan de consumptie zijn onttrokken. De Directeur van den Keuringsdienst van Waren in het gebied Zutplten H. W. DE KRUIJFF.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1927 | | pagina 248