42 Dienst Landerijen. lil het personeel van den dienst kwam verandering doordat de grondwerker H. J. Hendriks met ingang van 1 December in liet genot van pensioen werd gesteld wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd. Het vaste kader der werklieden bestaat thans uit 1 voorwerker, 1 plaatsvervangend voorwerker, 5 krib- en taludwerkers en 4 grondwerkers. Gedurende de periode dat het IJsselbad geopend was, was de vaste werkman J. Bouwman in dienst bij de afdeeling gemeentewerken als badknecht. In drukke perioden wordt eenig los personeel in dienst genomen of eenig werk uitbesteed. De toestand der landerijen was over het algemeen gunstig. Alleen deed de natte zomer nadeel aan de lager gelegen weilanden, welke mede tengevolge van het feit dat de laatste jaren over het algemeen te nat waren en de IJsselstand dikwijls lang boven de nor male was, geleidelijk in kwaliteit achteruitgingen. Wat de waterstanden betreft zij verwezen naar het hierna opgenomen overzicht; alleen zij nog opgemerkt dat de liooge IJsselstand in April de uiterwaarden geheel deed onderloopen en de val slechts heel lang zaam intrad, zoodat begin Mei de waterstand nog belangrijk te hoog was. Waar in 1927 over het algemeen de IJsselstand boven de middelbare was, moest de bemalingsinstal latie gedurende een groot aantal dagen in werking worden gesteld. De grasopbrengst was wat de liooge en midden- liooge hooi- en weilanden betreft hoog; zoowel voor als nazomer leverden veel gras. 43 Op de lage gronden was de toestand veel minder gunstig; voor deze gronden was over het algemeen de waterstand te hoog en het weer te koud. Het hooigras aan de Veluwsche zijde bracht op f 18438, tegen f 2273S in 1926; dat aan de Graaf- schapschezijde f 16085.75 tegen f 12456 in 1926. De gemeentereiniging kocht ruim 6.20 H A hooigras op Helbergen voor f 1260. Haver werd weinig verbouwd. Het vee in de verpachte weilanden kon door den hoogen IJsselstand in de tweede helft van April vooral op de lagere gronden eerst laat ingeschaard worden. Het vee in de koeweiden op Helbergen en de Varkensweide werd begin Mei ingeschaard; ook hier was de waterstand oorzaak dat niet vroeger werd opgenomen. De koewaarden werden evenals voor gaande jaren tegen vastgestelde prijzen uitgegeven en wel tegen f 80 per schaar op Helbergen en f 70 per schaar op de Varkensweide. Dit jaar werd voor het eerst ook bij de Varkensweide een naweide gevoegd, zoodat thans het beschikbaar stellen van naweide zoowel voor Helbergen als voor de Varkensweide plaats vindt. Ingeschaard werden op Helbergen 29 melkkoeien en in de Varkensweide 18 koeien. In November werden opnieuw, gegadigden opge roepen voor volkstuintjes. Waar de grond op Laar mansheuvel voor een deel ongeschikt voor deze tuintjes was gebleken, werden hier de tuintjes weer gedeeltelijk tot weiland aangelegd. Totaal werden uitgegeven 231 tuintjes. De huurprijs bleef f 2.50 per are of f 5 per tuintje. Onderhands werden de volgende landerijen verpacht

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1927 | | pagina 23