Bijlage V. 12 moet bedenken, dat liet reeds zeer spoedig aan de melkverkoopers bekend was, dat er controle werd uitgeoefend. Dit bleek ook hieruit, dat in het eerste uur van de controle veel meer afwijkingen werden gevonden dan later. Zelfs werd later op den morgen in vele gevallen een niet onbeduidend te veel ge constateerd. Ter handhaving van het bepaalde omtrent het be- drijfswater bij de melkverkoopers in gebruik, werden regelmatig monsters genomen. In plaatsen waar water leiding aanwezig was, werd, als de pomp geen goed water bleek te geven, aangeraden, over te gaan tot aansluiting bij de waterleiding. Was geen waterleiding aanwezig, dan moest worden overgegaan tot het slaan van een nieuwe pomp, waarvan het water opnieuw werd onderzocht. In bepaalde streken, waar geen waterleiding aanwezig was, leverde de handhaving van dit artikel wel moeilijkheden op, zoodat alleen dan het water werd afgekeurd, als verwacht kon worden dat in die streek beter grondwater aanwezig was. Azijn. Onderzocht werden 281 monsters azijn, waarvan 49 niet voldeden aan de gestelde eischen, wegens een lager azijnzuur gehalte dan 4 wegens de aanwezigheid van zware metalen of omdat zij in meer dan geringe mate azijnaaltjes bleken te bevatten. Tengevolge van deze afwijkingen werden 721.7 liter aan de fabrikanten teruggezonden of ter plaatse vernietigd, terwijl 2 maal schriftelijk tegen herhaling werd gewaarschuwd. Bijlage V. 13 46 monsters azijnesscnce. 13 waren onjuist aan geduid, terwijl 6 een te laag extractgehalte hadden. Als gevolg hiervan werden 282 flesschen teruggezonden. 7 monsters azijnsprit, die alle aan de gestelde eischen voldeden. 8 monsters kruidenazijn. Hiervan hadden 5 een lager extractgehalte dan 4 1 monster was voorzien van het opschrift „dubbel sterk"het extractgehalte was echter lager dan 8%. 15 flesschen werden terug gezonden, terwijl 4 keer tegen herhaling werd ge waarschuwd. Diverse monsters azijn. Bij K. B. van 10 Mei 1927 Stbl. no. 145 werd in het azijnbesluit een wijziging gebracht, die ten doel had de toepassing van een geringe hoeveelheid keukenzout toe te staan en scherper te formuleeren, dat rozijnazijn, wijnazijn, bierazijn, enz. uitsluitend door azijnzure gisting van rozijnsap, wijn, bier, enz. moeten zijn verkregen. Het onderzoek om na te gaan of de verkochte rozijnazijn aan deze laatste eisch voldeed, bleek moeilijkheden op te leveren, zoodat in samenwerking met meerdere keuringsdiensten naar een goede methode gezocht is, om aan te toonen, dat het onder den naam „rozijnazijn" verkochte product ook werkelijk verkregen is door volledige vergisting van rozijnennat. Rozijnazijn immers onderscheidt zich door aroma en smaak ten zeerste van de kunstmatige azijnproducten, die alleen den naam met haar gemeen hebben, zoodat het bedoelde onderzoek van belang is voor den kooper, die in den regel zal aannemen, dat de inhoud van een flesch in overeenstemming is met de aanduiding op het etiket. Bij inspectie van winkels en opslagplaatsen keurden de keurmeesters af: 21 partijen, bestaande uit 114 L.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1927 | | pagina 238