Bijlage V. 10 dan 25.000 kiemen per c.M.3 gevonden, in één monster meer dan 100.000 kiemen, terwijl in 4 monsters kweek- bare coli-bacillen werden aangetoond. 1 monster bevatte zelfs toegevoegd water, hetgeen na onderzoek door een fabrieksfout veroorzaakt bleek te zijn. Slechts één fabriek leverde het geheele jaar gepas teuriseerde melk af, die aan de gestelde eischen voldeed. De opgave van den inhoud op de sluitetiketten van de flesschen bleek steeds juist te zijn. Karnemelk. Onderzocht werden 632 monsters karnemelk, waar van 93, zijnde 14.7 (vorig jaar 27 een lagere vetvrije droogrest hadden dan de door het Melkbesluit vereischte 7.3 De ondeugdelijke monsters waren meerendeels afkomstig van zg. boerenkarnemelk, waarvan de samenstelling echter steeds blijkt te verbeteren. Er werden 86 schriftelijke waarschuwingen verzonden en 1 maal proces-verbaal opgemaakt, wegens den verkoop van karnemelk, die niet aan de gestelde eischen voldeed. Room. Van de 60 onderzochte monsters room en slagroom, voldeden 9 monsters niet aan de in het Melkbesluit gestelde eischen. Enkele fabrieken, die koffieroom afleverden, welke niet voldoende gepasteuriseerd was, ontvingen een waarschuwing; eveneens een fabriek, die het zelfde product met minder dan 20 vet verkocht. Bijlage V. 11 De etiketteering was ook enkele malen niet in orde, doch werd door de fabrieken direct gewijzigd, nadat er aanmerking op was gemaakt. Karnemelkspap. Er werd geen karnemelkspap aangetroffen, die niet aan de gestelde eischen voldeed, met uitzondering van eenige flesschen, die bedorven waren, omdat ze te lang in een winkei waren bewaard. 44 monsters werden onderzocht. Yoghurt en melk-yoghurt. Yoghurt en melk-yoghurt werden niet veel aan getroffen. De enkele onderzochte monsters voldeden aan de gestelde eischen. Taptemelk. Taptemelk wordt weinig verkocht in deze streken; men schijnt niet te beseffen dat dit goedkoope product een hooge voedingswaarde heeft. Slechts op een enkele plaats wordt het voor consumptie in den handel gebracht. De onderzochte monsters voldeden aan de gestelde eischen. In December werd naar aanleiding van ingekomen klachten nagegaan, of de per maat aan huis gekochte hoeveelheden melk inderdaad werden afgeleverd. Daarbij bleek, dat enkele melkverkoopers ruim 10% te weinig afleverden. In het algemeen viel de afge leverde hoeveelheid niet tegen, waarbij men echter

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1927 | | pagina 237