Bijlage S. 2 alarmen voorkwamen, die geheel zonder beteekenis waren, ten bewijze, dat de bevolking over het alge meen zeer voorzichtig is. De brandmeldingen betroffen 2 kleine uitslaande branden, 2 groote binnenbranden, 11 kleine binnenbranden, 18 schoorsteenbranden, 8 buitengewone branden, 1 scheepsbrand, 1 hulpverleening en 3 loos-alarmen. Met groot materieel werd 10 keer uitgerukt De autospuit werkte onafgebroken 3 uur bij een brand in perceel Laarstraat 57 (bakkerij Veenhuijsen), 31/2 uur bij een brand in een hooimijt aan den Deventer- weg, 4 uur bij een brand in een havermijt aan den Deventerweg en 2 uur bij een brand in perceel Beukerstraat 48 (slagerij Bouwknegt). De tractor deed niet anders dienst dan voor het vlug ter plaatse brengen van materieel en personeel. De samenwerking met de politie gaf alleszins reden tot tevredenheid. In het bezit van eenvoudig materieel, is de eerste hulp der politie, vooral bij nacht, van onschatbare waarde. Het schoonhouden van het bluschmaterieel, in de verschillende kringen geplaatst, geschiedt eveneens door de vaste brandwachts. Het brandweergebied strekt zich ook uit over de gemeente Gorssel. De gemeente Zutphen is met laatst genoemde gemeente overeengekomen om ingeval van brand aldaar hulp te verleenen tegen eene jaarlijksche vergoeding van f 400. Bijlage S. 3 De stijgbuis in den toren van de Sint Walburgs- kerk voldoet aan alle eischen en kan beschouwd worden als een waarborg voor het behoud van dat monumentale gebouw. Overzicht van enkele branden. In den nacht van 7 op 8 Februari 1927 was brand ontstaan in perceel Laarstraat 57, waarin de bakkerij van C. Veenhuijsen. Wegens de grootendeels uit hout bestaande inrichting van dit pand, moest het voor een groot deel uitbranden. Het waterverbruik was groot. De brand brak uit 11.40 en was gebluscht 2 45. De aangrenzende perceelen kon behouden blijven. Op 2 Mei 1927 ontstond eene kleine binnenbrand in het woonhuis van Mej. C. Q W. Bessem, Paar- denwal 2, ontstaan wegens het inslaan der vlam in de gummislang van het gascomfoor. Den 20sten Mei d.a.v. ontstond brand in een teerpot en op het wegdek van den Berkelsingel Aanvankelijk liet zich deze brand ernstig aanzien, doch dank zij het krachtig ingrijpen der brandweer behoefde voor de aangrenzende huizen van dien singel niet gevreesd te worden. Op 10 Aug. 1927 ontstond een kleine binnenbrand in de drukkerij van de firma Spruijt en CoWater straat, wegens het onvoorzichtig omgaan bij het schoon maken van vormen door middel van benzine. Het schijnt de gewoonte te zijn, dat de nog min of meer nat zijnde vormen (dus die, wa'arvan de benzine nog niet voldoende verdampt is) met een lucifer worden aangestoken om op die wijze de verdamping te bespoedigen. Ditmaal stond in de onmiddellijke

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1927 | | pagina 217