66 De Oude IJssel, deHoendemesterbeek, de Voorstonden- sclie beek, de Oekensche beek, de Laak op de Uiterwaar den, de Polbeek, de laak op den Marsch, de laken in de Koppelen, de beek in de Varkensweide, de Warkensche laak, de Onderlaatsche laak, de Vierakkersche laak alsmede de laken en uitwateringen buiten de voormalige Nieuwstads-,Spittaal-en Larepoorten op den Overmarsch. Deze werden meerendeels drie maal gesneden met de kettingzeis en de smallere met de gewone zeis. Bovendien werden ze bijna alle in liet najaar nog met de schop schoongemaakt. De Oekensche beek en de laak op den Marsch werden geheel uitgediept. De Hoendernesterbeek werd hier en daar van kribwerk voorzien. De Voorstondensche beek wordt nog steeds sterk verontreinigd door het afvalwater der papierfabrieken, en schoonmaken of op goede diepte brengen van deze beek is bijna een onbegonnen werk. Verbetering van dezen toestand blijft dan ook dringend noodig. In de Stoven werd een brug over de Vierakkersche laak, die versleten was vervangen door cementringen van 1,25 M. diameter. Ook een duiker onder den Vierakkerschen weg werd vernieuwd. Bij den Heiduiker werd een stuw in de laak aan gebracht om het water op den Marsch gemakkelijk op peil te kunnen houden. Sluizen en Stuwen. In den staat van sluizen en stuwen opgenomen in het verslag over 1923 kwam geen verandering. 67 Met de daarvoor beschikbare gelden werden deze werken zoo goed mogelijk onderhouden. Rivieren, Kanalen, Vaarten, Grachten, Havens en andere werken. De IJsselstanden werden dagelijks opgenomen aan de Rijkspeilschaal aan de IJsselkade en zijn op den hierbijgaanden staat vermeld, waaruit blijkt dat ge durende 199 dagen het water beneden den middelbaren rivierstand (.19111920) van 4,42 M. N.A.P. bleef. De hoogste stand werd waargenomen op 31 Dec. en bedroeg 6,91 M. -f- N.A.P. De laagste stand werd waargenomen op 14 Juli en bedroeg 3,10 M. N.A.P. De binnengracht moest 2 maal worden afgesloten, waarbij de pompinrichting, staande in den tuin van het gymnasium tot bemaling van de Binnengracht totaal 11 dagen dienst moest doen. Voor het uitdiepen van de Zuiderhaven en het Haven kanaal en het maken van eenig kribwerk werd een crediet verleend groot f 5770,Dit werk werd uit gevoerd door de firma Gebrs. van Hattum te Zalt-Bommel. Ook de Noorderhaven werd gedeeltelijk door ge noemde firma uitgediept, wat de havenmond betreft op kosten van de Zandmaatschappij en overigens door H. J. Reesin k en Co. alhier. Overigens werden de grachten in en om de stad naar behooren schoongehouden.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1925 | | pagina 35