Bijlage V. 32 Er werd wegens het gebruik van te veel conserveer middelen een schriftelijke waarschuwing verzonden. Vruchtensappen. De 82 onderzochte monsters bessensap voldeden in het algemeen aan de gestelde eischen 2 maal moest aanmerking gemaakt worden op een te hoog gehalte aan conserveermiddelen en eenmaal op de aanwezig heid van kunstmatige kleurstof. De samenstelling van dit artikel is de laatste jaren wel zeer sterk verbeterd. Onderzochte monsters frambozensap voldeden alle aan de gestelde eischen. Waschmiddelen Van de 68 onderzochte monsters zeeppoeder hadden slechts 3 monsters minder dan 30% vetzuren. Van de 16 monsters bleekpocder voldeden er 2 niet aan den eisch, dat de aanwezige hoeveelheid chloor min stens 25 moet bedragen. De onderzochte monsters huishoudzeep hadden alle een hooger gehalte aan vetzuren dan 60 zoodat ze alle voldeden aan de aan zeep „no. 1" gestelde eischen; 2 monsters bevatten echter waterglas, zonder dat dit gedeclareerd was De onderzochte monsters zachte zeep voldeden alle aan de gestelde eischen, evenals de monsters soda, terwijl de monsters sel de soude (gecalcineerde soda) menigmaal een te laag gehalte aan watervij natrium carbonaat hadden. Bijlage V. 33 Water. In verband met de eischen dat bereiding en behan deling van eet- en drinkwaren slechts mag plaats hebben in perceelen waarin voldoende en deugdelijk water in verband met het bedrijf aanwezig is, werden 92 mon sters water onderzocht, waarvan 59 ondeugdelijk werden bevonden. De pompen in de steden zoowel als op het platteland blijken in het algemeen slechts veront reinigd zakwater te geven. In de plaatsen met water leiding kan natuurlijk op eenvoudige wijze aan de eischen worden voldaan. Op plaatsen, niet aangesloten bij een waterleiding, tracht men meestal door het slaan van nortonputten goed water te verkrijgen, doch dikwijls is dit water sterk ijzerhoudend, hetgeen ook weer groote nadeelen met zich medebrengt. De eenige goede oplossing is een waterleiding ook voor het platteland helaas wordt de noodzakelijkheid hiervan nog lang niet in alle kringen gevoeld. Diversen. 10 monsters behangselpapier bleken geen arsenicum te bevatten. De monsters jachtwater, etc. voldeden aan de gestelde eischen. Onderzoekingen op verzoek van gem. besturen, instellingen, enz. Op verzoek van Gemeentebesturen, instellingen, po litie, fabrikanten, winkeliers en particulieren werden 318 monsters onderzocht v.n. omvattende melk, brood

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1925 | | pagina 264