Bijlage V. 30 Bereide Vleeschwaren. Onderzocht werden 111 verschillende monsters worst, waarvan 37 niet voldeden aan de eischen, in het vleeschwarenbesluit gesteld. Hiervan hadden 15 monsters meer dan de 4 meel, voor de kookworsten toegestaan, terwijl ook enkele ongekookte worsten van 1 tot 2% meel bleken te bevattten. Vele worstfabrikanten en ook slagers bleken het worstvleesch, maar vooral den darm te kleuren om het product er smakelijker te doen uitzien. Dit werd 18 maal geconstateerd, terwijl 4 maal de aanwezigheid van grootere hoeveelheden boorzuur werd aangetoond dan in het Vleeschwarenbesluit is toegestaan. Toevoeging van eiwitpoeder (melkpoeder, caseïne) om het watergehalte te verhoogen en ook om andere redenen werd herhaaldelijk geconstateerd. Aan de vleeschwarenfabrikanten werd in den aanvang van het verslagjaar een circulaire gezonden, waarin o.a. speciaal hun aandacht er op gevestigd werd, dat zij de worst (dus ook den darm) niet meer kunstmatig mochten kleuren, noch vreemde bestanddeelen (als eiwit stoffen) bij de bereiding mochten gebruiken. Hoewel deze circulaire veel verbetering bracht, bleken toch nog eenige fabrikanten, z.g. door hunne concurrenten daartoe gedwongen, zich niet aan de gestelde eischen te houden. Na bespreking met deze Iaatsten en na intensieve fabrieks- contróle, trad eene groote verbetering in. Toch moest nog eenige malen proces-verbaal worden opgemaakt tegen degenen, die weigerden mede te werken, til. tegen M. Zendijks Exportslachterijen en fabrieken te Olst wegens het kleuren der worst en tegen J. F. Linthorst, Directeur Bijlage V. 31 van de Kon. Stoomvleeschwarenfabriek B. Linthorst 8i Zn. te Wilp, gem. Voorst, wegens het kleuren van de worst en wegens toevoeging van eiwitpoeder. Behalve dat er vele schriftelijke waarschuwingen zijn verzonden, werden vele slagers en worstfabrikanten uitgenoodigd tot eene bespreking om hen op hunne verplichtingen te wijzen. De onderzochte monsters leverpastei voldeden aan de gestelde eischen opmer kelijk was, dat geen dezer monsters steriel bleek te zijn. Visch. Het toezicht op den verkoop van visch geschiedt te Deventer door een speciaal door de gemeente Deventer aangestelden en bezoldigden vischkeurmeester, terwijl dit te Apeldoorn door den Gem. Keuringsdienst van Vee en Vleesch wordt uitgeoefend, voor zoover dit de op den afslag aangevoerde visch betreft. In de andere gemeenten geschiedt het op dezelfde wijze als de keuring van andere waren. Door den keurmeester te Deventer werden afgekeurd 193 partijen, zijnde 1095.8 Kg., te Apeldoorn 7 partijen, zijnde 292.5 Kg., terwijl door de keurmeesters van dezen dienst Jwerden afgekeurd 18 partijen, tezamen 67.3 Kg. Het groote verschil tusschen Deventer, Apeldoorn en de overige plaatsen vindt zijn oorzaak in het feit dat de hoeveel heden visch in beide eerstgenoemde plaatsen aan gevoerd veel grooter zijn dan in de andere plaatsen en daardoor ook speciaal toezicht gewenscht is. De onderzochte monsters garnalen bleken met boorzuur geconserveerd te zijn maximum gevonden hoeveelheid 0.75 gram per 100 gram garnalen.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1925 | | pagina 263