Bijlage V. 26 of zink in oplosbaren vorm af te geven, soms in aan merkelijke hoeveelheden, nl. tot 7.4 mgr. lood per liter. Verschillende toestellen moesten worden afgekeurd. Enkele toestellen gaven alleen lood af, als het kool zuurhoudend water gedurende langen tijd daarin bleef staan, b.v. gedurende den nacht. De eerst afgetapte fleschjes bevatten dan steeds lood in groote hoeveel heden. In deze gevallen werd opdracht gegeven na gebruik het toestel geheel leeg te laten loopen. Een voortdurende controle blijkt wel zeer noodzakelijk te zijn. De grondstoffen voor de bereiding van limonaden en limonade-gazeuse werden zooveel mogelijk nagegaan. Schadelijke kleurstoffen werden niet aangetroffen. Wel bleek sinaasappelsap, dat gebruikt wordt om de z.g. troebele limonade-siroop te bereiden, niet aan de ge stelde eischen te voldoen, doordat dit product dikwijls een waterige oplossing van sinaasappelsap was, meestal nog geconserveerd met bedenkelijke hoeveelheden benzoëzuur. Nadat de betrokken fabrikanten meerdere malen gewaarschuwd waren, doch steeds een dergelijk product bleven afleveren, werd tot het opmaken van een tweetal processen-verbaal overgegaan, niet het resultaat, dat de N.V. „Cedro", fabriek lot bereiding van vruchtenproducten te Amsterdam werd veroor deeld tot 100 gulden boete of 20 dagen hechtenis en „Palermo fabriek van citroenproducten te Amsterdam werd veroordeeld tot 100 gulden boete of 50 dagen hechtenis. Wanneer schuimstoffen bleken gebruikt te worden bij de bereiding van limonade-gazeuse, werd steeds Bijlage V. 27 de aanwezige voorraad schuimstof bemonsterd, waarbij in 3 gevallen bleek, dat zij van schadelijken aard was. Den fabrikant werd aangeraden dit schadelijke product niet te gebruiken. In alle gevallen werd de aanwezige voorraad door den betrokken fabrikant vernietigd. In totaal werden buiten consumptie gebracht om een of ander der boven aangegeven redenen 506 fleschjes limonade-gazeuse. 105 flesschen diverse soorten limonade. 1511/2 flesch limonadesiroop. 2 flesschen vruchtenlimonadesiroop. Specerijen, Zout en Mosterd. Van de onderzochte monsters specerijen, in totaal 252, voldeden niet aan de eischen, in het specerijen- besluit gesteld 1 monster kaneel, wegens te weinig gehalte aan aetherische olie, 2 monsters foelie, omdat ze sterk beschimmeld bleken te zijn, 4 monsters kruidnagelen wegens te hoog aschgehalte, 4 wegens te laag gehalte aan aetherische olie en één omdat het piment was. Beschimmelde zwarte peper werd 8 maal aangetroffen. Anijszaad voldeed niet altijd aan den eisch, gesteld aan het anijsoliegehalte. terwijl het ook dikwijls sterk beschimmeld was. Gemalen notemuscaat bleek meermalen een te hoog aschgehalte te hebben en vooral een sterk positieve schimmelproef op te leveren. Tegen een firma te Amsterdam, die als maalnoot afleverde een product, dat 80 wormstekige

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1925 | | pagina 261