Bijlage V. 24 in de droge slof volgens het merk, op de kaas aan gebracht. In de gemeente Winterswijk deed zich een geval van vergiftiging voor bij een groot aantal kinderen 'e bij een schoolfeestje broodjes met kaas hadden gegeten. Hoewel alle aanwijzigingen tot de conclusie eidden, dat de vergiftiging aan het gebruik van de aas moest worden toegeschreven, kon in het labora torium de oorzaak van deze vergiftiging niet met zekerheid worden vastgesteld, hetgeen in overeen stemming is met het gepubliceerde over dergelijke kaasvergiftigingen, o.a. door het Centraal Laboratorium van de Volksgezondheid te Utrecht. De 7 onderzochte monsters boerenboter voldeden aan de gestelde eischen, evenals 76 monsters margarine. an den eisch, dat melange-margarine 15% boter moet bevatten, voldeden 8 van de 40 onderzochte monsters niet. Het margarine besluit van 16 October 1925, dat den len Maart 1926 in werking treedt en waarin deze eisch nader is vastgelegd, zal wel ver betering in dit product brengen. Koffie, Thee en Surrogaten. Van de onder deze rubriek vallende artikelen werden monsters onderzocht, waarvan 5 monsteis koffie- boonen wegens te hoog vochtgehalte, 1 monster kofheslroop wegens te hoog aschgehalfe en 2 mon sters thee wegens schimmel niet aan de gestelde eischen voldeden Een onderzoek werd ingesteld naar den aard en de hoeveelheid der gebruikte glansmid- Bijlage V. 25 delen van de koffie. De hoeveelheid glansmiddel was in 't algemeen te hoog te noemen nadat de koffie- branders hierop gewezen waren, trad er verbetering in. Er werden 12 soorten glansmiddel aangetroffen, waar van copalhars en paraffineolie niet toegestaan konden worden. Limonades, etc. In de aanduiding van deze producten is een groote verbetering gekomen vrijwel alle opschriften zijn nu overeenkomstig het Jam- en Limonade-besluit. Ook de samenstelling is veel verbeterd. Er werden 318 monsters onderzocht. Hiervan voldeden niet aan de gestelde eischen 2 vruchtenlimonade-siropen (frambozen), omdat deze kunstmatig gekleurd waren, 5 limonadesiropen, wegens te laag suikergehalte, 9 id. wegens de aanwezigheid van een aanmerkelijke hoeveelheid conserveermiddel, 18 verschillende monsters wegens onjuiste aan duiding, 4 limonade-gazeuse wegens te laag suikergehalte, 5 id. wegens de aanwezigheid van schadelijke schuimstoffen. Een uitgebreid onderzoek is ingesteld naar de aan wezigheid van schadelijke metalen in limonade-gazeuse. Van de 144 monsters bleken 40 monsters in meerdere of mindere mate lood of/en zink te bevatten. Bij nader onderzoek bleken de gebruikte toestellen en toevoer leidingen bij de bereiding van limonade-gazeuse lood

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1925 | | pagina 260