Bijlage V. 20 van het eten van dergelijk ijs zijn ondervonden. Deze dienst heeft getracht in de bereiding en be waring ervan zooveel mogelijk verbetering te brengen en de bereiding en bewaring in keukens, woonkamers gangen, zelfs voor de deur der W. C. en in vuile krotten en pakhuizen verboden. Ook de eenigszins fabriekmatige bereiding schijnt nog niet voldoende zekerheid te geven. Een groot nadeel is, dat niet dagelijksch versch bereid ijs wordt verkocht; meestal wordt het op den avond voorafgaande aan den dag van verkoop gemaakt en dan net zoolang verkocht tot het op is, hetgeen bij koud weer lang kan duren. Een fout in het bedrijf is dat men 's avonds de melk met meel en suike^ ookt, welke massa men gedurende den nacht langzaam laat afkoelen. Het afkoelen moet echter zeer snel Ge schieden, doch dit kost zout en koelijs en dat heeft men er niet voor over. Cacaopoeder. Aan de cacaopoeder is dit jaar bijzondere zorg besteed moeten worden, omdat er veel cacaopoede* ni den handel werd gebracht, waarvan het vetgehalte lager dan 22 was en de schimmelproef een positieven uitslag vertoonde. Dergelijk cacaopoeder, waarvan ook dikwijls het vet een zeer hoogen zuurgraad had, werd meerdere malen geleverd in mooie trommeltjes, doch verschafte bij de bereiding een verre van aangenaam smakende kop cacao. Er werden 391 monsters cacaopoeder onderzocht, Bijlage V. 21 waarvan 37 partijen ondeugdelijk waren wegens te laag vetgehalte, 6 partijen ondeugdelijk waren wegens te laag vetgehalte en te hoogen zuurgraad van het cacaovet, 21 partijen ondeugdelijk waren wegens positieven schimmelproef en te laag vetgehalte, 38 partijen ondeugdelijk waren wegens positieve schimmelproef, 47 partijen ondeugdelijk waren wegens te hoogen zuurgraad van het cacaovet, 13 partijen ondeugdelijk waren wegens te laag vetgehalte, positieve schimmelproef en te hoogen zuur graad van het cacaovet, 5 partijen ondeugdelijk waren wegens de drie bovengenoemde oorzaken, terwijl bovendien het water gehalte te hoog bleek te zijn. Er moesten 104 partijen, in totaal 1535.15 K.O. aan de consumptie worden onttrokken. Bovendien werden aan fabrikanten en leveranciers 43 waarschuwingen verzonden, terwijl tegen 1 fabrikant proces-verbaal werd opgemaakt wegens het afleveren van cacao poeder, verkeerende in ondeugdelijken toestand wegens positieve schimmelproef en te hoogen zuurgraad van de cacaoboter. Verschillende partijen chocolade en bonbons moesten uit den handel genomen worden, omdat zij beschim meld of op andere wijze bedorven waren. Gedroogde Vruchten, Groenten en Zaden. De keuring van deze artikelen geschiedt v.n. ter

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1925 | | pagina 258