S" 5/q Bijlage V. 18 met aan de eischen, aan melkbrood gesteld, voldeed. Enkele malen moest nog gewaarschuwd worden tegen het vervoer van brood, dat niet voldoende was beveiligd tegen stof, vuil en insecten. Sommige bakkers gebruikten bij de broodbereiding z.g. hulpmiddelen, die zij tegen te hoogen prijs in kochten. Deze hulpmiddelen zouden het brood een smakelijker aanzien geven. Het gebruik daarvan is echter bij art. 8 van het broodbesluit niet toegestaan. Een enkele maal moest nog al eens streng worden opgetreden tegen bakkers, wier bakkerijen (vooral de vloer) ergerlijk vervuild waren. Na een bedreiging met opmaken van een proces-verbaal, werd aan de opdracht tot reiniging gevolg gegeven. Ook moest gewaarschuwd worden tegen het gebruik van de bakkerij als keuken en woonvertrek. Verder werd eenige malen gecon stateerd, dat de bakkerij werd gebruikt als waschlokaal waarbij meelfrog of broodrek diende als bergplaats voor het vuile goed. Het toezicht op het water, in de bakkerij in gebruik, had regelmatig plaats; er werden 64 monsters water onderzocht, waarbij bleek, dat 61 monsters als gebruiks- water voor de bakkerij ongeschikt waren. In gemeenten, waar een waterleiding aanwezig is, is de oplossing natuurlijk zeer eenvoudig, doch moeilijker wordt het in die plaatsen, waar men op grondwater is aangewezen en ondanks herhaalde boringen geen beter gebruiks- water is te krijgen. Bijlage V. 19 Consumptie-ijs. De 82 onderzochte monsters z.g. roomijs, gekocht van de karretjes langs den weg, in de lunchrooms, restaurants, etc. bleken bij onderzoek geen van alle werkelijk roomijs te zijn. Alleen enkele banketbakkers bleken roomijs af te leveren, dat aan de gestelde eischen voldeed en uit room was bereidverder was het in het algemeen melkijs, bereid uit meel en melk, al dan niet verdund met water. In enkele restaurants werd als roomijs verkocht een product, bestaande uit meel en melk, waaraan wat room was toegevoegd. Kunstmatige zoetstoffen werden 2 maal aangetoond. Het kiemgetal van de door dezen dienst gekochte monsters consumptie ijs bleek nog zeer slecht te zijn. Slechts 16 monsters van de 82 bevatten minder dan 100,000 bacteriën per c.M.3, 21 monsters van 100,000 tot 1,000,000 en 43 monsters meer dan 1,000,000 tot zelfs 62,000,000 toe. In 43 monsters kwamen glucose en lactose vergistende organismen voor, terwijl in 13 monsters werkelijk coli van faecalen oorsprong werden aangetoond. Deze resultaten zijn verre van goed en behoeven ook niet te verwonderen, als men weet, op welke primitieve wijze dit product dikwijls wordt gemaakt en bewaard. Helaas geeft de Warenwet geen voldoende steun om de verkoop van dit product, dat eigenlijk een bevroren bacteriemassa is, tegen te gaan. Het publiek schijnt het echter lekker te vinden. Men moet zich echter met verwondering afvragen, hoe het mogelijk is, dat tot heden nog zoo weinig schadelijke gevolgen

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1925 | | pagina 257