Bijlage V. 16 Van de 34 monsters boterletters, boterspeculaas, botersprits, boterbiesjes, als botergebak door de keur meesters gekocht, bleken er 22 niet met zuiver boter bereid te zijn. Bij de bereiding van 7 dezer monsters was geen boter gebruikt, terwijl voor de 15 andere monsters een mengsel van meer of minder boter met andere vetten was gebezigd. Nadat aanmerking gemaakt was, beloofden enkele banketbakkers in 't vervolg bij de bereiding van die artikelen, die door hen meiden naam „boteE' werden verkocht, uitsluitend boter te zullen gebruiken, het meerendeel liet in 't vervolg het woordje boter weg, of veranderde den naam (b.v. boterletter in banketle(ter) Tegen den banketbakker I. Levison te Zutphen, die ondanks herhaalde waarschuwing doorging onder den naam boterletter een artikel te verkoopen bij welks bereiding naast boter ook ander vet was gebruikt, werd proces-verbaal opgemaakt. De genomen monsters roomwafels, roomsoezen, slag roomwafeltjes, slagroomsoezen en in een enkel 'geval zelfs aardbeien met slagroom, bleken steeds bereid te zijn met andere vetten dan melkvet, wat uit het bezigen van den naam „room" toch zeker niet verwacht zou mogen worden. Voor het gebruiken van deze onjuiste benamingen zijn de betrokken fabrikanten en banket bakkers gewaarschuwd. Brood. Er werden 3107 bezoeken aan broodbakkerijen ge bracht en aldaar en op den openbaren weg 33587 brooden gewogen. Bijlage V. 17 Door de keurmeesters werden in geval zij door het lage schaalgewicht of anderszins vermoedden, dat de brooden niet aan de eischen, in het broodbesluit vastgelegd, voldeden, de volgende broodmonsters ter onderzoek in het laboratorium medegebracht 495 monsters wittebrood, 189 monsters melkbrood, 39 monsters bruinbrood en 27 monsters roggebrood. Te weinig droge stof bleken te hebben: 218 monsters wittebrood, 33 monsters melkbrood, 13 monsters bruin- brood en 2 monsters roggebrood. Vooral tijdens de sterke stijging van de meelprijzen bleken vele bakkers brood af te leveren met minder droge stof, dan in het broodbesluit is vastgelegd, zoo dat de consumenten een lager gehalte aan voedende bestanddeelen ontvingen. Er werden wegens deze overtredingen 264 schriftelijke waarschuwingen aan de betrokken bakkers gezonden, terwijl 10 processen- verbaal werden opgemaakt wegens herhaalde over treding. Het merken van het melkbrood liet in het algemeen nog veel te wenschen overhet z g. prikmerk M. B. werd dikwijls zoo slordig aangebracht, dat het onleesbaar was. Deswege zijn 32 schriftelijke waar schuwingen verzonden, terwijl wegens herhaling 2 maal proces-verbaal werd opgemaakt. Dat het noodzakelijk is, dat het publfek steeds nagaat bij het koopen van melkbrood of dit brood wel van het vereischte merkteeken M. B. is voorzien, bleek in meerdere gevallen gewenscht te zijn2 maal werd proces-verbaal opgemaakt wegens het verkoopen als „melkbrood" van brood, dat niet voorzien was van het vereischte merkteeken M. B. en dat ook

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1925 | | pagina 256