Bijlage V. 14 Karnemelksche Pap. De verkoop van karnemelksche pap neemt in dit district regelmatig toe. Dit jaar werden 17 monsters van deze waar onderzocht. 2 ervan voldeden niet aan den gestelden eisch, dat per liter pap niet minder aan vaste karnemelkbestanddeelen aanwezig mogen zijn, dan in 0.8 liter karnemelk worden aangetroffen. De betrokken fabrikanten ontvingen deswege een schrifte lijke waarschuwing. Yoghurt De onderzochte monsters yoghurt bleken alle te zijn melk-yoghurtin 2 monsters werd de bacillus-bulgaricus niet aangetroffen. Alcoholhoudende dranken. De samenstelling der onderzochte monsters advocaat was goedeen tweetal monsters werd afgekeurd wegens slechten smaak. Enkele onderzochte monsters likeuren en wijnen voldeden aan de gestelde eischen. Azijn. Blanke azijn wordt in dit district weinig verkocht. Van de 16 onderzochte monsters voldeden 3 niet aan de gestelde eischen, t. w. 2 wegens te laag gehalte aan watervrij azijnzuur en een wegens te veel aaltjes. Van de 156 monsters gekleurde azijn voldeden Bijlage V. 15 slechts 11 monsters niet aan den eisch van 4 water- vrij azijnzuur. Dank zij het strenger optreden in 1924 tegen enkele fabrikanten die steeds op den grens der gestelde eischen werkten en daardoor dikwijls azijn afleverden die niet aan de minimum eischen voldeed, is dus een groote verbetering ingetreden. Een monster azijn bevatte zeer veel zink, terwijl 6 monsters in ondeugdelijken toestand verkeerden door de aanwezigheid van te veel aaltjes. De 18 monsters azijnessence voldeden alle aan de gestelde eischen. 93 liter, zijnde 7 partijen, werd aan de consumptie onttrokken. Banketbakkers Artikelen Hoewel in 1924 gewaarschuwd was tegen het gebruik van kleine ruitvormige metaaldeeltjes met scherpe hoeken als versieringsmiddel van taarten, bonbons, etc., werden deze gevaarlijke stoffen, die onder den naam goud zand, zilverzand, etc. in den handel worden gebracht, nog vele malen aangetroffen en zelfs door grossiers nog afgeleverd. 17 banketbakkers bleken nog één of meer doosjes in voorraad te hebben, terwijl een viertal leveranciers werden opgespoord, die het nog in den handel brachten. Tegen deze laatsten is deswege proces verbaal opgemaakt. Er werden 34 doosjes van dit gevaarlijke goedje in beslag genomen. De zilverballetjes, zeer veel bij de banketbakkers in gebruik ter versiering hunner artikelen, bleken suiker balletjes te zijn met een zeer dun laagje zilver; tegen het gebruik bestaat geen bezwaar.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1925 | | pagina 255