Bijlage V. 8 uierziek vee en van vervalschfe melk werd geconsta teerd. Gezien deze resultaten zal in 1926 door dezen dienst een uitgebreid toezicht gehouden worden op de melk door de veehouders aan de fabrieken afgeleverd Vooral verbetering van de melkwinning en stalinrichting zal met dit toezicht verkregen moeten worden. De oprichting van een commissie voor verbetering van melkwinning en stalinrichting in Gelderland, tot s and gekomen door de samenwerking van de Gelder- sche-Overijsselsche Maatschappij van Landbouw, de Kring Gelderland van de Aartsdiocesanen R.K Boeren- en Tuindersbond, de Afdeeling Gelderland van de ristehjke Boeren- en Tuindersbond en de Noord- rabantsche Christelijke Boerenbond kan dan ook met voldoening worden vermeld. In deze commissie hebben o. a als adviseerende leden zitting de directeuren van de Keuringsdiensten te Arnhem, Nijmegen en Zutphen De verbetering der melkwinning zal men o.a. trachten e bereiken door het houden van melkcursussen onder leiding van den Heer Hylkema, Zuivelconsulent, die met ergehjke cursussen reeds vorige jaren veel succes had De goed gewonnen melk" afgeleverd in flesschen door de boerderij „Ruimzicht" te Brummen, voldeed in het algemeen aan de gestelde eischen. Van de 16 onderzochte monsters was het kiemgetal tweemaal oven de 50.000 gelegen. In een dezer gevallen kon de oorzaak opgespoord worden. Door een tweetal fabrieken wordt de standpasteuri- satie-methode toegepast om de consumptiemelk te pasteuriseeren, hetgeen geschiedt door de melk gedu rende een half uur onder voortdurend omroeren in Bijlage V. 9 bepaalde toestellen op een temperatuur van 63° C. te houden. De gewone fabrieksmelk, ook de los verkochte, is meestal z. g. gepasteuriseerd, d. w. z. in z.g. pasteur toestellen gedurende korten tijd op 80 90° C verhit. Afgezien van verandering in voedingswaarde, wordt hierdoor de duurzaamheid verhoogd, doch de aan gename smaak van de melk verandert, terwijl zij bovendien slecht oproomt. Het is nu gebleken, dat door de melk gedurende een half uur in bepaalde toestellen op 63° C te ver hitten, de melk ook beter houdbaar is en niet de eigenschappen heeft in smaak achteruit te gaan of het vermogen van oproomen te verliezen. Enkele fabrieken in dit district gelegen, passen deze z. g. standpasteurisatie toe, waarbij een fabriek per circulaire o a. het volgende aan het publiek mededeelt: „Deze nieuwe werkwijze brengt mee, dat de melk een groote duurzaamheid verkrijgt en weinig of niet inboet in hare natuurlijke eigenschappen, terwijl volgens verschillende onderzoekers de op deze wijze gepasteu riseerde melk vrij van ziektekiemen wordt, zoodat ze ongekookt gebruikt zou kunnen worden. Om in dit opzicht zekerheid te kunnen krijgen verleent de Coöpe ratieve Zuivelfabriek te gaarne hare mede werking aan nadere onderzoekingen in deze en zullen de eventueele resultaten bij gelegenheid U gaarne worden medegedeeld". Deze onderzoekingen nu hebben op mijn aandringen plaats gehad. Daartoe is nl. gedurende 2 weken in een dergelijk toestel gedurende een half uur op 63° C

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1925 | | pagina 252