Bijlage U. 4 Het is ontegenzeggelijk voor werkgevers, die werk krachten noodig hebben, zeer gemakkelijk om bij de werkverschaffing de meest geschikte personen even uit te zoeken en deze, zoo lang noodig, in dienst te houden. Het aanstellen van werklieden bij de gemeente diensten, buiten de beurs om, gaf de Commissie van Toezicht aanleiding om in het eind van 1924 aan het Gemeentebestuur te verzoeken om, bij aanstelling van vaste en losse werkkrachten voor de gemeentediensten, toch gebruik te maken van de bemiddeling der arbeidsbeurs. In hoever aan dit verzoek is voldaan kan blijken uit de bemiddelingscijfers over 1925; in dit jaar kwamen 12 aanvragen in en kwamen 11 plaatsingen tot stand, terwijl in 1924 nog 97 personen zijn geplaatst en dit cijfer nog aanleiding gaf tot het doen van boven genoemd verzoek. Verschillende werklieden werden meer dan éénmaal ingeschreven en verschillende werkgevers kwamen meermalen met aanvragen. Het aantal werknemers dat van de beurs gebruik maakte bedroeg 578 en dat van de werkgevers 94. Nog steeds wordt door werkgevers veel te weinig gebruik gemaakt van de arbeidsbeurs. Voor het binnenkomen of blijven van buitenlandsche werkkrachten in deze gemeente werden afgegeven 3 pasverklaringen, terwijl ook 3 personen in het buiten land werden geplaatst. Voor emigratie naar België en Frankrijk meldden zich enkelen en voor Canada niemand aan. Voor vrouwen, in huiselijke diensten, is slechts bij Bijlage U. 5 uitzondering bemiddeld; vandaar de kleine bemidde lingscijfers voor vrouwen. Het ter hand nemen van deze bemiddeling zal bezwaarlijk gaan, zoolang geen betere wachtkamers ter beschikking zijn. De verstandhouding tot de verschillende werklieden en patroonsorganisaties was goed. Geschillen omtrent uitkeering uit de werklozen kassen kwamen meermalen voor, maar werden ge woonlijk in overleg geregeld. Slechts vier malen is officieel bezwaar gemaakt tegen uitkeeringen uit de werkloozenkassen. De bepalingen omtrent het aanvaarden van passend werk gaven geen aanleiding tot beduidende moei lijkheden. Het aantal gesubsidieerde werkloozenkassen in deze gemeente bedroeg 33 met samen 704 leden. Door deze kassen is in het dienstjaar (tot 2 Januari 1926) voor werkloosheidsuitkeering betaald een bedrag van f 10412.—. Door het Burgerlijk Armbestuur is in dit jaar voor reisgeld aan werkloozen verstrekt een bedrag van f 622.—, terwijl voor steun aan uitgetrokken en niet georganiseerde, werklooze arbeiders is uitbetaald een bedrag van f 18246.—. Aan Ioonen voor de gesubsidieerde werkverschaffing is uitbetaald de som van f 30560.— en voor niet ge subsidieerde werkverschaffing een som van f 2823.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1925 | | pagina 241