Bijlage N. 12 In het afgeloopen jaar werd gedurende 664 uren gesproeid, met een totaal waterverbruik van 3674 M-'. Graswieden. Onder gedurig toezicht werd dit jaar net groeien van gras en onkruid op pleinen en straten bestreden, in de hoop dat door aanwending van krachtiger mid delen ook de wortel van de planten werd gedood. Het in den handel zijnde preparaat „weedkiller" (gras- dooder) voldoet de laatste jaren niet. Thans werd met een 5 creolineoplossing een proef genomen, waar van de direct waarneembare resultaten gunstig waren. In hoeverre echter door deze emulsie de plantwortel is aangetast, zal het voorjaar 1926 moeten leeren. Aan den dienst van gemeentereiniging werd op gedragen het schoonhouden van gras en onkruid van de bestratingen om de St. Walburgskerk tegen een jaarlijksche vergoeding van f 20,—. Sneeuwruimen. Het sneeuwruimen vorderde dit jaar geen groote geldelijke uitgaven. Slechts gedurende één dag(10Maart) werd sneeuw geruimd, terwijl na de sneeuwstormen van 28 tot 30 November in den nacht van 30 November op 1 December met de sneeuwploegen werd gewerkt. Op den dag werd met 50 man, aan de werkverschaffing ontleend, sneeuw geruimd. Hier mag worden vast gelegd dat deze wijze van sneeuwruimen, in verband met de spoedige opruiming, te verkiezen is boven het vervoer met kar en paard. Bijlage N. 13 Op 2, 3, 4 en 5 December werden met eigen per soneel en 8 man van de afdeeling landerijen, door den hoofdopzichter aangeboden, de restanten sneeuw aan lioopen gemaakt, welke hoopen des namiddags met eigen bespanningen werden opgeruimd. Voor het aan rillen brengen van de onbeloopen sneeuw is de gemeente in het bezit van een ijzeren sneeuwschuiver en een kleine houten sneeuwploeg. Dit materiaal was ontoereikend om gedurende den nacht op voldoende wijze de wegen te banen. In den loop van het jaar werd een groote houten sneeuwploeg met een baanbreedte van 5 Meter bijgemaakt. Deze ploeg heeft niet alleen in het verslagjaar, maar ook tijdens den grooten sneeuwval in het voorjaar 1926 goede diensten bewezen. De gemeente is thans in het bezit van twee houten sneeuwploegen en van een ijzeren sneeuwschuiver. Uit den aard der zaak wordt met dit materiaal meesttijds des nachts gewerkt. Het komt slechts zelden voor dat de sneeuwval op den dag zoo groot is, dat met succes van deze werktuigen gebruik kan worden gemaakt. Vastgeloopen sneeuw kan noch met den sneeuwploeg, noch met den schuiver verwerkt worden. De sneeuw schuiver doet uitsluitend dienst voor het verbreeden van den met den sneeuwploeg gebaanden weg, of voor het aan den kant maken van door dooi of druk verkeer losgeraakte sneeuwkorsten. Ook wordt bij vorstig weer van de veegmachine gebruik gemaakt om losgeraakte droge sneeuw op te ruimen. De kosten aan los personeel betaald voor sneeuw ruimen hebben dit jaar pl m. f 250,— bedragen.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1925 | | pagina 194