Bijlage N. 10 Verzamelen van asch- en vuilnis. In verband met de nog steeds voortgaande uitbrei ding van de stad, werd de ophaaldienst van droogvuil, hoofdzakelijk door de grootere afstanden, meer belast. Ten einde dezen dienst niet te laat te doen eindigen werd het van den tonnendienst vrijgekomen paard hiervoor gebezigd. Gedurende het verslagjaar werden 6916 M3. droog vuil uit de stad en van de verschillende stortplaatsen aangevoerd. Aan het verzoek tot het bezigen van goed gesloten aschketels werd door een groot deel van het publiek tegemoet gekomen. Besparing van arbeid en voor koming van straatverontreiniging maakten een dergelijk verzoek noodzakelijk. Een eisch zal het moeten blijven dat buiten de deur gezette aschketels steeds van een goede afdekking moeten voorzien zijn. Aan het ophalen van vuil werden besteed 19880 man-uren en 7644 paarde-uren. Straatreiniging. De wijkindeeling van de verschillende handveeg diensten onderging geen verandering. Met de veeg- machine werd slechts gedurende 84 uur gewerkt. Dit minder gebruik maken van deze machine staat in direct verband met den toestand van het straatopper vlak. Bij droog weer kan de machine, met het oog op het opjagen van veel stof, niet gebruikt worden, evenmin als bij hevigen regen en dientengevolge te Bijlage N. 11 nat straatoppervlak, in welk geval het aanwezige vuil als een dunne modder over de straat verdeeld wordt. Slechts op vochtigen ondergrond, wanneer het vuil zich tot een korrelige massa laat vereenigen, kan met succes van deze machine gebruik gemaakt worden. Bij zeer droog weer is niet voorsproeien een gewenscht resultaat te verkrijgen; bij nat weer moet van den handbezem gebruik gemaakt worden. Aangevoerd werden met de aschwagens 577 M3 veeg- vuil, terwijl met de handkarretjes pl.m. 300 M3. werd verzameld. Ofschoon schijnbaar het aantal kubieke meters verminderde, wordt dit toegelicht door de mede- deeling dat in het afgeloopen jaar het veegvuil van de Noorderhaven werd gestort in een laag gedeelte bij den Marschweg, ter hoogte van de papiermagazijnen van de firma Ubbens. Dit veegvuil, als niet op de mestplaats aangevoerd zijnde, werd niet in de hoeveel heid opgenomen. Aan den veegdienst werden door het personeel besteed 15095 werkuren en 813 paarde-uren. Sproeien van straten. Ofschoon zuinigheidsmaatregelen tot op heden den aankoop van een auto-sproeiwagen steeds tegenhielden, moet toch met kracht op de aanschaffing van een dergelijke machine worden aangedrongen. Het sproeien van straten en singels geschiedt met het aanwezige materiaal zoo ver dit toereikend is, doch beantwoordt niet meer aan de eischen van het hedendaagsche drukke wegverkeer.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1925 | | pagina 193