60 Overigens werd de Berkel binnen de stad naar be- hooren schoongehouden en zooveel mogelijk gespuid. De waterleidingen en beken in onderhoud bij den dienst landerijen zijn de volgende De Oude IJssel, de Voorstondensche beek, de Hoendernesterbeek, de Polbeek, de Helbcrgerbeek, de Warkensche laak, de Onderlaatsche laak, de laak over den Marsch, de Vierakker laak, de Oekensche beek, de laak op de Uiterwaarden alsmede de laken en uitwateringen buiten de voormalige Lare-, Spittaal- en Nieuwstadspoorten en die op den Ovei marsch. Alle werden 3 maal gesneden, want ook in 1924 was de groei der waterplanten door den natten zomer sterk. Wat de Voorstondensche beek betreft de watervervuiling door de papierfabrieken wordt hier steeds erger en de ontwatering van de aanliggende terreinen steeds slechter. De laak in de Koppelen en de Voorstondenschebeek werden uitgediept. Een nieuwe kettingzeis voor snijden der beken werd aangekocht, zoodat thans twee dezer werktuigen aanwezig zijn voor schoonmaken der breedere waterleidingen en beken. Dit geeft een aan zienlijke besparing aan arbeidsloon vergeleken met de vroegere wijze van schoonmaken met de zeis. Sluizen en Stuwen. Inden staat vansluizen en stuwen opgenomen in het verslag 1923 kwam geen verandering. Met de daarvoor beschikbaar gestelde gelden werden ze zoo goed mogelijk onderhouden. 61 Het sluisje in de Beikelwandeling werd van een nieuwe schuif voorzien. De duiker in den Emmerikschenweg bij de Helbergsche beek is van keerdeuren voorzien om het IJsselwater van de Onderlaatsche laak te keeren. Dit werk werd volgens bestek no. 3 uitgevoerd door de firma Schut en J u r r i n s voor een bedrag van f 1137, Op de begrooting 1924 was voor dit werk f900, uitgetrokken. Bij ons besluit van 9 Augustus werd dit crediet met f 287.verhoogd. De schotbalken in den Emperduiker werden tijdens den hoogen IJsselwaterstand in November van dit jaar aangebracht. Overigens behoefden geen bizondere voorzieningen te worden getroffen. De deuren van de keersluis in den mond der oude haven, verkeeren in zeer slechten staat. Rivieren, Kanalen, Vaarten, Grachten, Havens en andere werken. De IJsselstanden werden dagelijks opgenomen aan de Rijkspeilschaal aan de IJsselkade en zijn op den hierbijgaanden staat vermeld, waarbij blijkt, dat ge durende 82 dagen het water beneden den middelbaren rivierstand van 4.65 M. -|- N.A.P. bleef. De hoogste stand werd waargenomen op 10 Nov. en bedroeg 8.22 M. -f- N A P. De laagstestand werd waargenomen op 27 December en bedroeg 3.36 -f- N.A.P. De binnengracht moest 6 maal worden afgesloten,

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1924 | | pagina 31