Bijlage V. 26 soda, 47 monsters zeep, 24 monsters bleekpoeder, 7 monsters was en 3 diverse monsters. 6 van de onderzochte monsters zeeppoeder bevatten minder dan 20% vetzuren, waaronder2 minder dan 10%. Een vijftal monsters soda voldeden niet aan billijk gestelde eischen; het waren over het algemeen onder fantasienamen verkochte artikelen. Slechts 2 monsters zachte zeep bevatten minder dan 39 vetzurenin 't algemeen lag dit percentage boven de 40 Slechts 7 van de onderzochte monsters bleekpoeder voldeden aan den eisch van 30 werkzaam chloor. In 't algemeen was dit percentage gelegen tusschen 25 en 30 terwijl 6 monsters minder dan 30 bevatten, waarvan enkele geen aantoonbare hoeveelheid. 109 pakjes werden deswege vernietigd Van de 7 monsters als bijenwas gekocht, bleken slechts 2 monsters zuivere bijenwas te zijn. In 't alge meen had de vervalsching met parafine plaats. Diversen. Van de 21 monsters behangselpapier bevatten er 2 aantoonbare hoeveelheden arsenicum, echter veel minder dan de nog toegelaten hoeveelheid van 5 m.gr. arse nicum per M2. Een twintigtal monsters van artikelen ter versiering van taarten, chocolade, etc. werden onderzocht en bleken te bestaan uit scherphoekige koperen of mes singplaatjes van ongeveer 1 m.M2. groot. Deze gevaar lijke versieringsmiddelen, die ernstige beschadiging van Bijlage V. 27 den darmwand kunnen veroorzaken, werden onder den naam goudzand, zilverzand, strooigoud, etc. in den handel gebracht, doch overal waar ook aangetroffen, werden ze door dezen dienst in beslag genomen; in totaal zijn 19 verschillende partijtjes afgekeurd. Arsenicumhoudende vliegenbordjes, waarop niet vol doende duidelijk de schadelijkheid stond aangegeven, werden aan den fabrikant teruggegeven. BIJZONDERE ONDERZOEKINGEN. Water. Onderzocht werden 292 monsters water, waarvan 41 op verzoek van instellingen en particulieren. Voor de Gemeente Zutphen werden in verband met moeilijkheden in het waterleidingbedrijf 236 monsters onderzocht, waarvan een zeer groot percentage genomen is op verzoek en in overleg met het Rijksdrinkwater- bureau. Ook voor de waterleidingbedrijven te Deventer en Borculo werden vele onderzoekingen verricht. Op verzoek van de politie te Apeldoorn werden 25 monsters alcoholhoudende dranken en voor ver schillende Gemeentebedrijven een 29 tai monsters gas, verf, etc. onderzocht. Naar aanleiding van klachten, aanwijzingen, etc. kwamen 123 monsters van zeer verschillende artikelen

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1924 | | pagina 277