Bijlage V. 14 Winkelcontróle. In liet afgeloopen jaar werden door de keurmeesters 4586 winkels, pakhuizen, etc. geïnspecteerd. Bovendien werden regelmatig de week- en jaarmarkten door hen bezocht. Ter plaatse werden door de keurmeesters afgekeurd 1376 partijen, die onbruikbaar werden gemaakt als menschelijk voedsel, door ze, voor zoover ze er geschikt toe waren, te mengen met veevoeder. Alhoewel de keurmeesters nog dikwijls aanmerkingen moesten maken op de onzindelijken toestand en de onhygiënische inrichtingen van winkels en bakkerijen en ook nog op de onoordeelkundige wijze van bewaren van verschillende levensmiddelen, was in dit opzicht een flinke verbetering te bespeuren. Wel was het aantal afgekeurde partijen dit jaar grooter dan het vorige verslagjaar. Als oorzaak hiervan wordt vermoed, dat de winkeliers met het opruimen der ondeugdelijke waren wachten tot een keurmeester het bij hen komt afkeuren. Door strenger optreden (opmaken van proces verbaal) zal getracht worden aan dezen toestand een einde te maken. Tabel 1 geeft een overzicht van de ter plaatse afgekeurde partijen, terwijl de met aangeduide partijen naar aanleiding-van het onderzoek in het laboratorium zijn afgekeurd en aan den handel onttrokken. In het laboratorium werden onderzocht 3471 monsters van waren, andere dan brood en melk. Hiervan waren ondeugdelijk 447 of 12.8 Naar aanleiding van deze bevindingen zijn 117 schriftelijke of mondelinge waar- Bijlage V. 15 schuwingen verstrekt en werd eenmaal proces-verbaal opgemaakt. Alcoholhoudende dranken. Er werden slechts 4 monsters, vallende onder deze rubriek, onderzocht. 1 partijtje advocaat, bestaande uit 4/2 fleschjes, moest worden afgekeurd wegens bederf. Azijn en Azijnessences. Van de 348 monsters voldeden 67 niet aan de gestelde eischen. 2i3 gedeelte der monsters, welke als wijn-azijn werden verkocht, bleken kunstproducten te zijn, welke in samen stelling sterk afweken van de echte wijnazijn. De inhoud van flesschen, met het etiket „vruchten- azijn" bleek met water verdunde gekleurde azijn te zijn de verkoop ervan onder deze benaming werd verhinderd. Het grootst aantal ondeugdelijk bevonden monsters gekleurde azijn was afkomstig van fabrikanten, die regelmatig wat al te nauwkeurig op de vastgestelde grens van 4 trachten te werken; ook bleek, dat enkele winkeliers de azijn met water aanlengden. Vele winkeliers bereiden de blanke azijn zelf, door verdunning van azijn-essence, waartegen geen bezwaar bestaat, mits zij het niet zoo sterk verdunnen, dat het gehalte aan watervrij azijnzuur beneden de 3 komt. Dit laatste werd 5 maal geconstateerd. Azijnaaltjes en vuile azijn werden slechts enkele

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1924 | | pagina 271