SVS Bijlage V. 12 deed. Tengevolge hiervan werd éénmaal tegen een melkleverancier proces-verbaal opgemaakt. Roggebrood Enkele malen werd onze aandacht er op gevestigd, dat sommige bakkers het deeg, voor de bereiding van roggebrood, met de voeten kneedden dit kon slechts in één geval worden geconstateerd. De betrokken bakker kon echter bewijzen, dat hij het deeg bestemd had om er voerbrood voor het vee van te bakken. Van het roggebrood werd, evenals de vorige jaren, het keukenzoutvrije aschgehalte bepaald met de onder staande resultaten Vochtgehalte 41 49,6 37,6 43,5 Keukenzout 22 4,2 0,44 2,37 Keukenzoutvrij- aschgehalte 31 3,43 0,21 1,96 Grondstoffen voor de Bakkerijproducten. Van de 38 monsters, van verschillende grondstoffen genomen, bleek in 12 monsters beschuitgelei, honing- gelei, wittebroodcrême enz. saccharine aanwezig te zijn Een monster, als amandelspijs verkocht, bleek te bestaan uit gebroken boonen, tarwemeel en cocosvet. Toen bekend werd, dat op deze artikelen de aandacht was gevestigd, werden deze producten niet meer ver- Bijlage V. 13 kocht onder den naam „Amandelspijs", doch als letter- spijs, banketspijs etc. Een monster bakkersolie bleek parafineolie te zijn en dus ongeschikt om in de bakkerij te worden gebezigd. Diversen. 10 monsters room wafels, slagroom wafels .en andere banketbakkers-artikelen, verkocht onder zoodanige namen, dat bij de koopers de indruk gevestigd moest worden, dat de vulling room, of slagroom zou zijn, bleken geen van alle eenige room, slagroom of botervet te bevatten. AI deze artikelen waren bereid met eene vulling, welke wel het uiterlijk van slagroom had, doch hoofd zakelijk uit cocosvet bleek te bestaan. Boterletter, boterspeculaas, botersprits, boterbiesjes, soms wel als roomboter artikelen aangekondigd, ook in advertenties, bleken niet altijd met boter bereid te zijn. Van 25 dergelijke monsters waren er slechts 5 werkelijk met boter gebakken, 11 met een vetmengsel, dat meer of minder boter bevatte, terwijl in 9 monsters totaal geen boter werd aangetroffen. In enkele gevallen bleken de prijzen van deze laatste artikelen verreweg de hoogste te zijn, dus niet alleen de naam, doch ook de prijs moest bij den kooper den indruk vestigen, dat hij met zuivere boter bereide waren ontving. 25 der onderzochte boterletters bleken niet met echte amandelspijs gevuld te zijn, doch met het namaak- produkt. Aantal roggcbrooden. Maximum. Minimum. Gemiddeld.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1924 | | pagina 270