Bijlage V. 6 moest de oorzaak plaatselijk gezocht worden. Bij onder zoek door een keurmeester ter plaatse ingesteld werd door dezen uit die verwarmde melk een gummiboord gevisclit, die na het in ontvangst nemen der melk van den venter, op onverklaarbare wijze van een kapstok, in de gang aanwezig, in de melkkoker was terecht gekomen. Bij verhitting der melk onderging deze gummiboord dit proces ook, met het gevolg, dat zij haar daardoor vrijgekomen geurtjes aan de melk mede deelde.. Naar aanleiding van de invoering van een nieuwe methode om de consumptiemelk te pasteuriseeren, de z.g. standpasteurisatie, werden eenige onderzoekingen verricht, het aantal bacteriën was direct na het op deze wijze pasteuriseeren niet hoog, doch monsters, genomen van de melk gedurende het afleveren aan den consument, bleken dikwijls een te hoog kiemgeta! te hebben, terwijl zelfs een enkele maal coli aangetroffen werd. De methode van pasteuriseeren moge dus goed zijn, besmetting achteraf heeft dus, zooals te verwachten was, te gemakkelijk plaats. Karnemelk. Van de 531 onderzochte monsters karnemelk vol deden 234 monsters niet aan den eisch van 7.60 vetvrije droge stof, waarvan 64 monsters een lager gehalte aan vetvrije droge stof hadden dan 7.— De karnemelk door de boeren gemaakt voldeed nimmer aan de daaraan gestelde eischen, hoewel wat de samen- Bijlage V. 7 stelling betreft reeds veel verbetering in vergelijking met de vorige jaren is bereikt. Ook de samenstelling van de fabriekskarnemelk is vooruitgegaan, doch aan den eisch van 7.6% vetvrije droge stof wordt lang niet altijd voldaan. Op verzoek van den Bond van Coöp. Zuivelfabrieken in Gelderland—Overijssel is medewerking verleend aan een onderzoek van karnemelk, dat gedurende een jaar zal plaats hebben. Van de resultaten van dit onderzoek zal t. z. t. een verslag verschijnen. Gepasteuriseerde Melk. Onderzocht werden 53 monsters gepasteuriseerde melk in flesschen. Het resultaat van het onderzoek is vervat in nevenstaande tabel

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1924 | | pagina 267