Bijlage V. 4 Ook hel aantal door de keurmeesters verrichte inspectie's en het aantal genomen monsters in eik der gemeenten is zooveel mogelijk in overeenstemming met het aantal inwoners en hel aantal verkoopers. Tabel 2 geeft voor elke gemeente een overzicht van het aantal verrichte inspectie's van bakkerijen, winkels, bergplaatsen, pakhuizen e.d., van het aantal bezochte melkverkoopers en van de in elke gemeente genomen monsters, afgekeurde partijen, etc. In totaal zijn door de keurmeesters 8895 inspectie's en bezoeken afgelegd, waarbij 9481 monsters zijn genomen. Van dit aantal werden 2027 afgekeurd, ten gevolge waarvan 287 partijen aan de consumptie moesten worden onttrokken, terwijl bij de inspectie's 1409 partijen door de keurmeesters direct werden afgekeurd. Wegens overtreding van de keuringsverordening werden 25 processen-verbaal opgemaakt, terwijl als voorloopige maatregel 714 maal schriftelijk en 103 maal mondeling moest worden gewaarschuwd. Volle melk. In totaal werden onderzocht 4847 monsters melk. Met water vervalschte monsters melk werden in het afgeloopen jaar minder aangetroffen; uit dien hoofde werd slechts 10 maal proces-verbaal opgemaakt, tegen 32 maal in het vorige jaar. Uierziek vee werd dit jaar veel meer aangetroffen, hetgeen toegeschreven wordt aan het veelvuldig voor komen van het mond- en klauwzeer. Ter opsporing Bijlage V. 5 van uierziek vee werden 520 monsters genomen, ten gevolge waarvan bij 24 koeien uierontsteking werd geconstateerd. Melk van die koeien mocht zonder machtiging van den dienst niet in consumptie worden gebracht; overtredingen van dit verbod werden niet geconstateerd, het valt te betreuren, dat t. o. v. het uierzieke vee geen maatregelen genomen kunnen worden, want veelal verkoopt de eigenaar de uierzieke koe zoodra hij bericht van dezen dienst heeft ontvangen. Dezelfde koe wordt dan later wederom opgespoord bij den nieuwen eigenaar. De reinheidstoestand van de melk verbeterde zeer veel; bevatten het vorige jaar 14.4 van de monsters te veel vuil, voor dit jaar is dit cijfer teruggegaan tot 4.5 2 maal werd proces-verbaal opgemaakt wegens het verkoopen van sterk verontreinigde melk. Het aantal monsters met minder dan 2.8 vet bedroeg 6.5 In 1923 was dit cijfer 9.7 Ook hier is dus vooruitgang te constateeren. De „goed gewonnen" melk, afgeleverd in flesschen door de boerderij Ruimzicht te Brummen, voldeed aan de gestelde eischen. In het algemeen was het kiemgetal van de 34 onderzochte monsters laag te noemen, meestal beneden 7000; tweemaal was het boven de 50.000 gelegen. In een dezer gevallen kon de oorzaak opgespoord worden. Betreffende het koopen van vermeende ondeugdelijke melk werd aan dezen dienst een monster verwarmde melk gebracht, hetwelk naar kamfer rook. Waar melk van den zelfden leverancier afkomstig en ter zelfder tijd en plaats genomen deze eigenschap niet vertoonde,

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1924 | | pagina 266