34 werkers. In drukke perioden wordt bovendien eenig los personeel in dienst genomen. Op 14 April herdacht de grondwerker H. J. Hendriks zijn 25-jarig dienstjubileum en werd hem volgens art. 24 van het werkliedenreglement een gratificatie van f 25,— toegekend. De toestand der gemeente-landerijen was over het afgeloopen jaar over het algemeen niet gunstig. Voor de waterstanden van den IJssel wordt verwezen naar het hierna opgenomen overzicht. In November liepen aan de Graafschapsche zijde bijna al de bouw- en weilanden onder. Op 10 November bereikte de rivier een stand van 8.22 M. plus N A.P. Het grondwerk lag in de maanden Jan., Febr. en begin Maart grootendeels stil tengevolge van vorst en sneeuw. De tweede helft van Maart werd het weer gunstiger en kon weder met uitvoering van grondwetk worden aangevangen. Hoewel de weersgesteldheid in Mei over het algemeen gunstig was gingen tengevolge van den hoogen water stand vele akker- en tuinbouwgewassen verloren, terwijl uitgezonderd enkele hooge gedeelten aan de Veluwsche zijde, alle wei- en hooilanden groote schade beliepen, die des te grooter werd, doordat het water zeer lang zaam daalde, en tegelijk warm weer inviel, waardoor het gras als het ware onder water verteerde en reeds op eenigen afstand een onaangename lucht verspreide. Vele lage gronden stonden tot in Juni nog onder water. Het is dan ook niet te verwonderen dat op de meeste wei- en hooilanden zeer weinig gras groeide, dat 35 bovendien van slechte kwaliteit was. Van deze meeren- deels prima gronden was de opbrengst der eerste snede dan ook ongeveer nihil, ook al omdat op de hooge gronden in den omtrek volop gras was en de hooiopbrengst hoog. De graangewassen gaven een behoorlijk beschot, doch leden veel door den natten oogsttijd, zoodat de kwaliteit van zaad en stroo vooral bij de haver slecht was. Het vee in de verpachte weilanden kon op tijd inge- schaard worden. Op de koeweiden „Helbergen" en „Varkensweide" vond de inscharing op 2 Mei plaats. Reeds na eenige dagen moest echter het vee uit vele weilanden aan de Graafschapsche zijde worden ver wijderd daar deze gronden door den hoogen IJssel- stand totaal onderliepen. De varkensweide liep geheel onder en het daar ingeschaarde vee moest op de Batterij gebracht worden ook de koeweide het Hel bergen liep grootendeels onder. De opbrengst der meeste hooilanden was wat kwaliteit en kwantiteit betrof gering. Oorzaak was de hooge IJsselstand. Ook financieel viel de opbrengst tegen. De prijzen der naweiden waren laag daar de meeste boeren van buiten de stad veel gras in hun hooge weilanden hadden en dus geen naweiden be hoefden te pachten. De koewaarden werden evenals vorige jaren tegen een vasten prijs uitgegevenvoor Helbergen per schaar f90,— en voor de Varkensweide f 70,—. Ingeschaald werden op Helbergen 24 en in de Varkensweide

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1924 | | pagina 18