Bijlage K. 6 zameling te brengen. Aan een historische inrichting volgens tijdperken kan niet gedacht worden, evenmin kan men niet altijd de wetten der esthetica volgen. Men kan echter steeds naar verbetering streven en trachten het peil van den inventaris te verbeteren. Eenige der laatste aanwinsten gaan reeds in de goede richting. Het Bestuur der R. K. Gemeente gaf een prachtige koperen lichtkroon in bruikleen, die beneden in de vestibule hangthet Museum kon tegen een gering bedrag, door de vriendelijkheid van Mevrouw D e V r i e sE indhoven een schoorsteen met paneel door een Zutphensche schilder vervaardigd, overnemen. De mooie ketens van de Schuttersgilden van Bronk- horst en Brummen, beide in bruikleen, zijn stukken van echte volkskunst der 15e en 17e eeuw. In een hierachter gevoegde lijst van aanwinsten kan men zien, dat er dit jaar heel wat voorwerpen bijgekomen zijn. Naar deze belangstelling, die zich in daden heeft omgezet, zou men moeten veronderstellen, dat het Museum zich reeds een plaats heeft veroverd bij de inwoners van Zutphen en de Graafschap; als dat zoo doorgaat zal het Museum op den duur een goed beeld kunnen geven van de vroegere cultuur in dit gedeelte van ons land en zou er materiaal genoeg zijn een Graafschapsche Kamer in te richten. Twee betrekkelijk groote collecties zijn een begin voor een nieuwe rubriek van kinderspeelgoed uit ouden tijd. In de eerste dagen van September werd er bericht ontvangen, dat H. M de Koningin bij haar bezoek aan Zutphen, ook het Museum zou bezichtigen en aldaar met de hofhouding thee zou gebruiken. Het Bijlage K. 7 Gemeentebestuur verzocht een kleine tentoonstelling betrekking hebbend op het Huis Oranje-Nassau in orde te maken. Daarvoor kwamen, wat het Museum betreft, eenige voorwerpen in aanmerking, die gebruikt werden door Stadhouder Willem IV ter gelegenheid van zijn bezoek aan Zutphen. Verder werden eenige particulieren gevraagd om inzendingen te doen. Een eenigszins volledige tentoonstelling kon niet bij elkaar gebracht worden, daaarvoor was de tijd te kort. De Ooster bovenzaal werd voor receptiezaal in orde gemaakt, hierin werd ook een vitrine geplaatst met historische voorwerpen. Aan den wand hing o.a. een volledige reeks van portretten der vorsten uit het geslacht Oranje-Nassau met hun gemalinnen, welwillend afgestaan door een inwoner van Zutphen, die er niet tegen op zag een gedeelte van zijn huis tijdelijk te onttakelen. Eenige waardevolle handschriften en druk werken konden in de boeken-vitrine worden tentoon gesteld. Inzendingen kwamen van: A. L. Akkerman, Mevrouw R. F. L. van Alphenvan den Bergh, Jhr. A. Beelaerts van Blokland, A. G. Biemond, Jonkvr. F. van der Borch van Verwolde te Laren, Mevrouw K. Dikema—de Wiljes, Dr. E. W. Holleman, Jhr. Mr. B. de Jonge, J. Ph. Makkink, H. J. Meulemans te Gorssel, Ir. D. Molenaar, M. J. Mulders, S. Nijburg, H. Nijland. Mr. Dr. W. Ridder van Rappard, H. Schuurman te Apeldoorn, H. P. J. Tutein Nolthenius, Mr. W. L. Umbgrove, A. A. Vreede te Zaandam, Mevrouw N. Volkersz—van Vloten, jhr. W. von Weiier. Verscheiden personen waren zoo vriendelijk vloer- kleeden af te staan om de zalen een feestelijk aanzien

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1924 | | pagina 152