Bijlage K. 4 alle vertrouwen. Ook als lid der Commissie van de Twentsche Oudheidkamer bracht hij namens die ver- eeniging de beste vvenschen over voor de toekomst van het Museum. Hierop bedankte de Secretaresse voor de belang stelling, de gelukwenschen en de goede gaven en volgde er een rondgang door het gebouw, waarna een thee werd aangeboden door het Gemeentebestuur in het Hotel du Soleil. Het Museum is thans uitgebreid met de verdieping op den beganen grond, zoodat er meer ruimte is dan vroeger en de voorwerpen beter tot hun recht komen. Beneden zijn de groote stukken geplaatst, fragmenten van bouwwerken, de koperen kerkkroon, twee klokken van Hemony, wapens en martelwerktuigen; ook is er beneden een zaal voor tijdelijke tentoonstellingen. De traphal boven wordt gedeeltelijk ingenomen door voorwerpen betrekking hebbend op de Schutterij. Een der beide bovenverlrekkeuis ingericht voor voorwerpen van allerlei aard, huisraad, glas, zilver, aardewerk, het andere herbergt den topografischen atlas, munten, zegels, drukwerk. Omlijste prenten zijn aan de wanden van zalen en gangen opgehangen. Het nieuwe meubilair van gebeitst Amerikaansch populierenhout is naar den door de Secretaresse opgegeven maat en vorm door Gemeentewerken vervaardigd. De vitrines en tafels zijn gemakkelijk te verplaatsen en uit elkaar te nemen, zoodat zij zonder moeite van het eene vertrek naar het andere overgebracht kunnen worden. De bode staven liggen nu afzonderlijk in een gesloten vitrine. Voor afsluiting werden rolluiken en blinden gemaakt; Bijlage K. 5 waterleiding en electrisch licht, op bescheiden wijze aangebracht, brengen bij tot gemakkelijke bewerking van het gebouw; op verschillende plaatsen werden brandkranen gemaakt. Men moet evenwel niet denken, dat het Museum volledig is gestoffeerd en dat er geen voorwerpen meer bij kunnen. Toen de bruikleenen, die voor de heropening waren afgestaan, waaronder ook de intressante schuttersketen van Vierakker, welwillend ingezonden doordeGerneente Warnsveld, naeenige maan den uit de glas- en de zilvervitrines genomen moesten wor den, bleken deze daarna slechts karig gevuld. Een goede vloerbedekking in de bovenzalen zou geen luxe zijn,de oude planken vloer met herstellingen ziet er armoedig uit. Met de indeeling van het gebouw heeft de architect getracht te voldoen aan den eisch van een klein modern museum; behalve de zalen, waarin de blijvende voor werpen worden tentoongesteld is er een zaal voor tijdelijke exposities aanwezig om de belangstelling van het publiek gaande te houden. Verder is er een depot, om zoo nu en dan eens voorwerpen weg te kunnen zetten, want door veranderingen moet men trachten den bezoekers telkens weer een nieuwe visie op den inventaris te gevenmen exposeere niet zoo veel mogelijk, maar zoo goed mogelijk, wat tijdelijk niet gebruikt kan worden gaat in het depót om bij een andere gelegenheid weer te voorschijn te komen. Voor een museum als het onze blijven de vele heterogene bestanddeelen een struikelblok. Er is veel dat plaatselijke waarde heeft en heelemaal niet mooi is de voorwerpen zijn zeer verschillend van kleur en vorm, zoodat het heel moeilijk is eenheid in de ver-

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1924 | | pagina 151