Bijlage B. 8 HOOFDSTUK III. Toestand van water, bodem en lucht en hetgeen tot verbetering is verricht. a. Waterloopen, sloot en, enz. Hierover zijn geen mededeelingen te doen. b. Verzameling en afvoer van vuil (mestvaalten, goten, enz.). Hieromtrent valt niets te vermelden. c. Verontreiniging van lucht (stank van fabrieken, enz.). De Commissie ontving eene klacht van bewoners van woningen in het voormalige Klooster, over den hinder van rook van eene, zich in de nabijheid in de open lucht be vindende stookgelegenheid, waarvan de afvoerpijp te kort was. Zij richtte hierover een schrijven tot Burgemeester en Wethouders en ontving daarop bericht, dat de pijp tot voldoende hoogte was opgetrokken. Bewoners der Halvemaanstraat klaagden bij de Commissie over stank van een stal in de nabijheid hunner woningen gelegen. Bij het onderzoek meende de Commissie, dat de oorzaak daarvan moest gezocht worden in de, in dien stal aanwezige slachtafval, welke niet tijdig was verwijderd. Hierover werd tot Burgemeester en Wethouders een schrijven gericht, die daarop de Commissie mededeelden, dat de eige naar van den stal was aangezegd zorg te dragen, dat de slachtafval na elke slachting zoo spoedig mogelijk wordt gehaald. Sedert zijn geen nieuwe klachten hierover ingekomen. Ook in dit jaar kwamen weder klachten in over den rook en den walm, die door de locomotieven der Stoomtram Zutphen-Emmerik in de stad en op het Stationsplein wor den verspreid, zoodat in dezen onhygiënischen toestand nog geen verbetering is gekomen. Bijlage B. 9 d. Begraafplaatsen. Hieromtrent zijn geen mededeelingen te doen. HOOFDSTUK IV. Volkshuisvesting. Bewoners van woningen in den Geweldigershoek klaagden over vochtigheid in hunne woningen. De oorzaak hier van moest gezocht worden in het niet aangestreken zijn en verzakken van pannen en vorsten en de onvoldoende sluiting der zolderraampjes. De Commissie richtte hierover een schrijven tot den eigenaar en drong op spoedige verbetering aan. Bij het opmaken van dit verslag was hieraan nog slechts ten deele gevolg gegeven. Een bewoner der Houtmarkt klaagde bij de Commissie over stank van een open goot, die over den zolder zijner woning liep en waardoor het regenwater van aangrenzende woningen werd afgevoerd. Bij het onderzoek bleek de Commissie, dat bewoners van een dezer woningen de goot gebruikten tot loozing van faecaliën. De eigenaar van dit perceel die het bovengedeelte had verhuurd, liet het raam van gaas voorzien, waardoor deze klacht werd opgeheven. De huurder van een perceel in de Sprongstraat klaagde bij de Commissie over vochtigheid in zijne woning, welke veroorzaakt werd door het onvoldoende onderhoud van het dak en de goten. De Commissie verwees klager naar den eigenaar van het perceel, die voor het onderhoud had zorg te dragen. Een bewoner van een perceel aan het Rijkcnhage, klaagde over vochtigheid in zijne woning, veroorzaakt door een

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1923 | | pagina 78