Bijlage V. 26 Diversen. Onderzocht werden 13 monsters hoofd eau de colog ne (jachtwater), welke geen schadelijke bestanddeelen bleken te bevatten. 11 monsters vliegenbordjes (dit zijn de bekende platte ronde kartonnen schijfjes) bevatten alle een belangrijke hoeveelheid arsenicum, zonder dat zulks uit het op de bordjes aangebrachte opschrift bleek. In enkele gevallen werd op onze aanwijzing een dergelijk opschrift aangebracht. Meestal werd echter tot vernietiging der gevaarlijke bordjes overgegaan. 2 monsters z g. zoetstof voor roomijsbereiding, bleken een kunstproduct te zijn. Gebruik daarvan bij de roomijsbereiding is verboden. Water. Onderzocht werden 85 monsters water, waarvan 25 op verzoek van instellingen en partikulieren. In ver schillende gemeenten werd het water onderzocht, dat door de bakkers bij de bereiding van het brood wordt gebezigd. In enkele gevallen bleek dit water zeer slecht te zijn en moest worden aangeraden een nieuwe pomp te slaan op grootere diepte. In het algemeen is het water in dit district niet van goede samenstelling. Vooral in de gemeenten DOORN SPIJK, OLDEBROEK, GROENLO en LICHTENVOOR DE laat de kwaliteit te wenschen over, doch daar in deze gemeenten de samenstelling van het grondwater zelfs op grootere diepte geen gunstige wijziging onder gaat, kan moeilijk eenige verbetering aangebracht worden. Een gemeentelijke of provinciale watervoor ziening zal op den duur de eenige oplossing zijn. Bijlage V. 27 Ingezonden monsters. Behalve de ambtshalve onderzochte monsters werden nog onderzocht: 45 monsters op verzoek van de politie, 3 voor gemeentebedrijven, 65 op verzoek van medici, naar aanleiding van klachten van particulieren en op ver zoek van instellingen. Deze aanvragen betroffen zeer uiteenloopende arti kelen en hadden een enkele maal tengevolge, datver- valschingen konden worden opgespoord. De Directeur van den Keuringsdienst van Waren in het gebied Zutphen H. W. DE KRUIJFF.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1923 | | pagina 264