Bijlage V. 22 werd afgekeurd omdat deze specerij voornamelijk uit stijlen bestond, terwijl 1 monster cardamom te veel zand bevatte. In totaal werden uit de consumptie geweerd 61.9 K.G. kaneel, 2 K.G. gemalen kruidnagelen, 12'/4 K.G. piment, 7.3 K.G. zwarte peper, 10 K.G. gemalen muscaatnoot en 10 K.G. muscaatnoten. Snoepgoed. 75 monsters van artikelen, die onder deze rubriek vallen, werden onderzocht. 12.8 K.G. ranzige koekjes werden afgekeurd. Gevulde biscuits, die het opschrift „slagroom" droegen en als slagroomwafeltjes verkocht waren, bleken een vulsel te bevatten, dat in hoofdzaak uit cocosvet bestond; slagroom (botervet) werd niet aanwezig bevonden. In 5 monsters drop kon geen glycyr- rhizine worden aangetoond, zoodat deze z.g. drop geen drop (zoethoutwortelextract) bleek te bevatten. Deze artikelen bestonden v.n. uit zwart gekleurd meel en een anijssmaakje. Schitterend gekleurde suikerballetjes bleken, behalve met onschadelijke kleurstoffen, soms ook met een koperhoudend laagje te zijn overtrokken. Voorts werden nog afgekeurd eenige partijtjes zoethout en een partijtje gestampte muisjes, beide wegens schimmel en een partijtje suikerwerk, dat naar petroleum rook. De overige onderzochte monsters snoepgoed gaven geen aanleiding tot het maken van opmerkingen. Bijzondere aandacht werd evenwel gewijd aan het z.g- roomijs; vooral de bereidingsplaatsen werden meerdere malen geïnspecteerd. Het bleek, dat deze zoo in trek zijnde versnapering, niet altijd op hygiënische wijze werd vervaardigd; de zindelijkheid van enkele bereidings plaatsen liet in enkele gevallen zeer veel te wenschen Bijlage V. 23 over. De gegeven aanwijzingen werden momenteel wel goed opgevolgd, doch een voortdurend toezicht zal gewenscht blijven, omdat bij meerdere bereiders zelfs een gering begrip van hygiëne absoluut afwezig bleek te zijn. In het warme jaargetijde bleek het kiemgetal (aantal bacteriën per cM3) van het z.g. roomijs wel buitenge woon hoog te zijn. Per cM.3 mogen niet meer dan 100.000 bacteriën aanwezig zijn. 50% van de monsters bevatten meer bacteriën, 25% zelfs meer dan 2.000.000. In deze gevallen werd de bereiding van het product nog eens extra nagegaan. Het bedrijf bleek dan zoo primitief ingericht te zijn, dat flinke verbetering moest worden aangebracht. Slechts één monster bleek niet met gekookte melk bereid te zijn, terwijl in 3 monsters in plaats van suiker een kunstmatige zoetstof werd aangetroffen. Het gebruik van deze zoetstof werd ver boden en de aanwezige voorraad aan de consumptie onttrokken. De aandacht van den keuringsdienst blijft ten volle op dit artikel gevestigd. Vanille suiker. Van de 96 monsters vanillesuiker voldeden 33 niet aan den eisch, dat het gehalte aan vaniliine minstens 1 moet bedragen. Er werden 3144 pakjes aan de consumptie onttrokken. Vleesch conserven. Van de 7 onder dit hoofd vallende monsters bleek een partijtje pekelvleesch in blik bedorven te zijn. Van een partij rolham moest 65 45 K.G. worden afgekeurd wegens bederf.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1923 | | pagina 262