Bijlage V. 18 Eén monster rundvet was vermengd met cocosvet; 7 monsters waren kunstmatig gekleurd. Van de margarinemonsters was er één sterk ranzig. De andere monsters voldeden alle aan de gestelde eischen. De vóór 1 December van dit jaar onderzochte monsters melange margarine, die onder de benamingen van ROOMBOTER MELANGE, BOTER MELANGE, FIJNE MELANGE, enz. werden verkocht, bevatten geen of niet noemenswaardige hoeveelheden boter. Op 1 Decem ber van dit verslagjaar is echter met de margarine fabrikanten de overeenkomst in werking getreden, waarbij bepaald is, dat de door hen in den handel gebrachte melange ten minste 15% boter zal bevatten. Over de practische resultaten van deze overeenkomst kan in dit jaarverslag nog niets worden medegedeeld. Van de onderzochte monsters melange hadden 2 een te hoog vochtgehalte. 3 van onder den naam „raapolie" of „bakolie" verkochte monsters olie bevatten geraffineerde lijnolie. Als slaolie werd voornamelijk arachisolie verkocht; 4 monsters waren sesamolie en 1 monster was maisolie. Bij een bakker werd als bakkersolie aangetroffen paraffineolie, welke olie geheel ongeschikt is voor bakkerijdoeleinden. Honing. Van de 14 onderzochte monsters honing werden 3 ondeugdelijk bevonden; één omdat het gemengd was met zetmeelstroop en 2 omdat ze bedorven waren. Voorts werd nog onderzocht een monster kunsthoning en een monster geëtiketteerd als Druivenborsthoning. Dit laatste bleek met het bloemenproduct honing Bijlage V. 19 niets gemeen te hebben, doch een zuiver kunstproduct te zijn, in hoofdzaak samengesteld uit een stroopje met een anijssmaakje. Vruchtensappen. Er werden 78 monsters bessensap onderzocht, waar van 8 monsters een te laag extractgehalte bleken te hebben en waarbij aan 5 monsters te veel conser veermiddel was toegevoegd. 2 monsters frainbozensap voldeden aan de gestelde eischen, evenals een monster citroensap. 2 monsters van partijen sinaasappelsap, die voor de bereiding van limonadesiroop bestemd waren, bevatten resp. 2580 en 2159 milligram benzoëzuur per Liter. Er werden 408 halve flesschen aan de fabrikanten teruggezonden ter verwerking. Limonades en alcoholvrije likeuren. Van de 236 monsters, die onder deze rubriek vallen, voldeden 98 monsters niet aan de gestelde eischen. Dit buitengewoon slechte resultaat toont wel aan, hoe sterk met dit artikel nog geknoeid wordt. Saccha rine en schadelijke schuimstoffen werden nog veel te veel aantroffen, terwijl ook het gebruik van groote hoeveelheden conserveermiddelen vele malen werd geconstateerd. Van de 8 monsters vruchtenlimonadesiroop bevatten 2 monsters te veel conserveermiddelen. 33 van de 43 onderzochte monsters limonade-siroop bevatten meer dan 100 milligram conserveermiddel per Liter, terwijl 1 monster saccharine bevatte. 18 monsters limonade (syn. alcoholvrije likeuren)

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1923 | | pagina 260