Bijlage V. 8 Gepasteuriseerde melk. Onderzocht werden 22 monsters gepasteuriseerde melk, die alle deugdelijk van samenstelling bleken te zijn; het kiemgetal van 3 monsters was veel te hoog. Een der fabrieken bleek bijzonder weinig zorg aan de bereiding van dit product te besteden. Een bespreking, waarbij op de verplichtingen werd gewezen, had een zeer goed resultaat. In het algemeen werd hoog gepasteuriseerde melk verkocht. Karnemelksche pap. Van de 7 monsters karnemelksche pap, die in het laboratorium onderzocht zijn, voldeed één niet aan den eisch, dat het gehalte aan caseïne minstens 1.8 moet zijn en het draaiïngsvermogen niet minder dan 2.7 booggraden. Na eene waarschuwing aan den be trokken fabrikant bleek het product bij onderzoek aan de gestelde eischen te voldoen. Diverse melkmonsters. Op verzoek van de politie te Harderwijk werd 1 monster volle melk onderzocht. Naar aanleiding van klachten of op verzoek van instellingen, particulieren, directeuren van zuivelfabrieken, e.m.a. werden 16 mon sters volle melk, 5 monsters karnemelk en 1 monster ondermelk onderzocht, hiervan waren 3 monsters volle melk en 2 monsters karnemelk ondeugdelijk van samenstelling. Brood. De controle op de naleving van de bepalingen vervat in het Broodbesluit, vond ook in het afgeloopen jaar regel- Bijlage V. 9 matig plaats. Ook werd een aanvang gemaakt met het onderzoek van het water, dat de bakkers bij de berei ding van het brood gebruiken. Dit onderzoek leerde reeds, dat vooral op het platte land enkele bakkers water gebruiken, hetwelk niet voldoet aan zeer matig gestelde hygiënische eischen. Gezien de slechte watervoorziening in dergelijke streken zal hierin niet steeds met een voudige middelen verbetering zijn aan te brengen. Het onderzoek is echter nog in vollen gang, zoodat nog geen eind-conclusie's kunnen worden genomen. Door de keurmeesters werden 3185 bezoeken ge bracht aan de bakkerijen, waarbij 35965 brooden werden gewogen en de bakkerijen, meelzolders en broodberg plaatsen werden geïnspecteerd. Naar aanleiding van de resultaten bij deze controle verkregen, werden 497 brooden medegebracht, waarvan het onderzoek de onderstaande resultaten opleverde: Schriftelijke Aantal Te weinig en mondelinge Proces- droge stof waarschuwing verbaal Wittebrood 339 218 196 12 Melkbrood 65 17 16 Bruinbrood 49 35 31 2 Roggebrood 44 5 5 Van melkbrood wordt, behalve de hoeveelheid droge stof, tevens nagegaan of inderdaad volle melk (even tueel onder toevoeging van de toegestane 10 water) bij de bereiding is gebruikt en of het brood wel met duidelijk voor den kooper zichtbare hoofdletters M.B. is gemerkt. Het merken van het brood liet nog al eens te wenschen over; in twee gevallen moest zelfs proces-verbaal opgemaakt worden tegen bakkers, die ondanks herhaalde waarschuwingen zich niet aan deze bepaling van het broodbesluit wenschten te houden. Slechts 2 van de 65 onderzochte melkbrooden vol-

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1923 | | pagina 255