Bijlage V. 6 afgeleverd, die reeds 24 uur oud is. Vooral in de zomermaanden kwamen van het publiek vele klachten in over den smaak van deze melk. In 't algemeen bleken deze klachten gegrond te zijn. Door aan te dringen op dieper afkoelen van de melk, kon wel eenige verbetering verkregen worden. Wegens het verkoopen van met water vervalschte melk werd 27 maal proces-verbaal opgemaakt. Tevens was het noodzakelijk proces-verbaal op te maken tegen 5 veehouders-melkverkoopers omdat zij, trots de hun gezonden schriftelijke waarschuwing, steeds consumptie- melk verkochten, waarvan de reinheidstoestand wegens de aanwezigheid van eene aanmerkelijke hoeveelheid koevuil, zeer veel te wenschen overliet. Er werden in totaal 552 mondelinge en schriftelijke waarschuwingen gegeven wegens het verkoopen van melk, die niet aan de gestelde eischen voldeed. De in Zutphen verkochte z.g. „Gezondheidsmelk" bleek in den laatsten tijd van het jaar, dank zij de aangebrachte verbeteringen, geheel te voldoen aan de eischen te stellen aan „goed" gewonnen melk. Het kieingetal van die melk was in het algemeen per cM3 tusschen 3500 en 7000 gelegen. Het is dus zeer laag te noemen. Nimmer werd de gestelde grens van 50.000 kiemen per cM3 overschreden. Ook de samenstelling dezer melk bleek zeer goed te zijn; het gemiddelde vetgehalte bedroeg 3.90%. Afgeroomde Melk. De verkoop van dit uitstekende voedingsmiddel is in dit keuringsgebied nog steeds van zeer geringe Bijlage V. 7 beteekenis. Het publiek schijnt er zeer ten onrechte een vooroordeel tegen te hebben en deze melk als minderwaardig te beschouwen. Er kwamen slechts enkele monsters afgeroomde melk (ook wel ondermelk, taptemelk of centrifugemelk genoemd) binnen, welke alle aan de gestelde eischen voldeden. Karnemelk. De karnemelk in dit gebied verkocht, was in 't al gemeen afkomstig van de zuivelfabrieken, terwijl slechts een geringe hoeveelheid was bereid door vee houders of melkslijters, die zelf karnen. In 't algemeen voldeed de door de zuivelfabrieken verkochte karnemelk wel aan de gestelde eischen, doch bleek in de meeste gevallen gekarnde aange- zuurde ondermelk te zijn. Slechts enkele fabrieken leverden echte karnemelk, verkregen als nevenproduct bij de boterfabricatie. Daar de Codex-Alimentarius Melk geen onderscheid tusschen deze twee producten maakt en er practisch ook geen verschil in smaak bestaat, is tegen het verkoopen van aangezuurde onder melk onder den naam van karnemelk geen bezwaar. De karnemelk door de veehouders of melkslijters bereid en door hen gekarnd uit volle melk, voldeed in 't al gemeen niet aan de gestelde eischen. In deze gevallen werden als voorloopige maatregel mondelinge en schriftelijke waarschuwingen gegeven en indien ge- wenscht de noodige aanwijzingen verstrekt om een goed product af te leveren. Hierdoor werd reeds een groote verbetering verkregen. Er zijn 418 monsters karnemelk onderzocht; de ver kregen resultaten waren aanleiding dat 76 mondelinge of schriftelijke waarschuwingen moesten worden gegeven.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1923 | | pagina 254