Bijlage U. 4 arbeidskrachten aanhet aantal werkgevers dat van de beurs gebruik maakte bedroeg slechts 74. Boven het genoemde aantal plaatsingen werden nog plm. 250 personen geplaatst aan de werkverschaffing, welke hier bestond uit het verbeteren van gemeente- landerijen maar hoofdzakelijk uit het ophoogen van het Coenenspark; dit laatste met Rijkssubsidie. Nog steeds wordt door de werkgevers weinig ge bruik gemaakt van de arbeidsbeurs; waarschijnlijk omdat in een kleine gemeente, waar zich weinig vreemdelingen vestigen, voldoende bekend is waar werk is te vinden en welke werklieden werkloos zijn men heeft de arbeidsbeurs dan niet noodig. Door verschillende takken van gemeentedienst werd de hulp van de beurs bij vacatures ingeroepen en kwamen verscheiden plaatsingen tot stand. Voor het binnenkomen van buitenlandsche werk krachten werden afgegeven totaal 50 pasverklaringen voor samen 54 personen hiervan waren 4 personen voor deze gemeente en 50 voor het district en wel 28 voor Winterswijk, 2 voor Aalten, 1 voor Oroenlo, 11 voor Eibergen, 7 voor Lichtenvoorde en 1 voor Steenderen. In Frankrijk werden uit deze gemeente geen en in Belgie 10 personen geplaatst. De ervaringen hiermede opgedaan zij.n niet bepaald gunstig, 5 dezer geplaatsten kwamen zeer spoedig terug. Nog steeds heeft de beurs de bemiddeling voor vrouwen, in huiselijke diensten, niet ter hand genomen vandaar den kleinen omvang van de bemiddeling voor vrouwen. Mocht hiertoe worden overgegaan dan zal een afzonderlijke wachtkamer voor vrouwen beslist noodig zijn. Bijlage U. 5 De verhouding tot de organisaties van werkgevers en werknemers kan niet ongunstig worden genoemd. Geschillen omtrent uitkeering uit de werklozen kassen kwamen meermalen voor maar werden dikwijls in overleg geregeld; evenwel zijn 16 bezwaarschriften tegen uitkeering ingediend tot een gezamentlijk bedrag van f 1112.67. Voor een groot deel waren deze bezwaren gericht tegen uitkeeringen, verstrekt aan werkloozen, die weigerden om aan de werkverschaffing te gaan werken. De bepalingen omtrent staking en uitsluiting alsook die voor het aanvaarden van passend werk gaven, behalve voor de werkverschaffing, geen aanleiding tot beduidende moeilijkheden. Door het burgerlijk armbestuur werd aan verschil lende personen reisgeld verstrekt tot een bedrag van f 58.00. Het aantal gesubsidieerde werkloozenkassen in deze gemeente was aan het eind van het jaar 37 met samen 876 leden. Uit de werkloozenkassen werd in het dienstjaar aan werkloozen uitgekeerd een bedrag van f 15528,48, waarvan goedgekeurd de som van f 13055,17. Het gemeentelijk subsidie aan deze kassen is nog niet vastgesteld. Voor steun aan uitgetrokken en niet georganiseerde werkloozen is door het burgerlijk armbestuur uitbe taald een bedrag van f 43015.00. Aan loonen voor de gesubsidieerde werkverschaf fing werd uitbetaald een bedrag van f 43765.00 en voor niet gesubsidieerde werkverschaffing f 10820.00. Het Rijkssubsidie voor het eerste bedrag bedraagt 35 percent.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1923 | | pagina 245