211 Bijlage L. 12 terrein anders dan tegen een zeer hooge vergoeding, grond af te staan, zoodat het maken van dien toegang alleen mogelijk was, wanneer de Gemeente grond wilde afstaan van de Gasfabriek. In verband hiermede werd aan de overzijde van den Marschweg een strook grond, diep 40 M. gereserveerd voor mogelijke uitbreiding van de gasfabriek. II. Gashouders. Gashouders no 1 en 2 werden dit jaar gedeeltelijk geverfd. Bijzonder onderhoud vereischten deze niet. De omgang van no. 2 zal volgend jaar grootendeels vernieuwd moeten worden. Met het ververschen van water wordt geregeld door gegaan. Naphtaline verstoppingen kwamen niet voor. Gashouder no. 3 werd op 5 Mei buiten werking gesteld, zulks in verband met de werkzaamheden voor de N.V. Spieker Elferink bovengenoemd. De kuip werd leeggemaakt, waarna de Noordzijde geheel werd ontgraven tot aan den onderkant. Ver volgens werd over een afstand van ruim 5 kolommen een heifundeering gemaakt, waarop een blok beton werd gestampt tot even boven den bodem. Op dit betonblok werd om de kolommen een wand van ge wapend beton gemaakt, waarna de ruimte tusschen dezen wand en de kuip met grond werd aangevuld. Bij laag water staat deze wand boven water, terwijl in het andere geval het water tegen den wand aanspoelt. De verschillende werkzaamheden kwamen einde Juli gereed, waarna de kuip weder met water gevuld werd. Bij het hierna omhoog blazen met lucht bleek, dat Bijlage L. 13 dit zeer onregelmatig ging, waarom na herhaalde proef nemingen een gedeelte van het water weer werd uit- geheveld, de binnenketel omhoog werd gehaald en opgehangen; vervolgens werd er een vlot in gemaakt teneinde inwendig een onderzoek te kunnen instellen. Bij dit onderzoek bleek, dat niets stuk was, doch dat de beide klokken door het lange staan zich ver vormd hadden, waardoor het onregelmatige werken werd veroorzaakt Door het aanbrengen van leiijzers is getracht de fout te herstellen. Bij dit onderzoek werd ook het lek in den waterrand gevonden en hersteld. Een en ander was de oorzaak, dat eerst op 5 Sep tember weer cokesgas gemaakt kon worden. Hoewel de gashouder nog eenigszins onregelmatig werkt, kan hij toch dienst doen. III. Ovens. Hieraan had het gewone onderhoud plaats, terwijl oven no. 7 werd uitgebroken en den bovenbouw ver nieuwd. Deze oven had bij het buitenwerkingstellen 1640 vuurdagen. De slakvorming in de generatoren gaf geen aanleiding tot opmerkingen. Op 31 December waren beschikbaar 7 ovens met 63 retorten. Op dien datum hadden 1 1747 vuurdagen 2 1358 3 838 4 1081 5 1876 6 7 yy yy yy yy

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1923 | | pagina 161