Bijlage V. 20 In het belang van de volksvoeding zou het zijn, dat karnemelk algemeen beschikbaar werd gesteld, doch de leden van die fabrieken achten het product te goed voor het vee, om het aan hun medemenschen te ver- koopen. Er werden 33 monsters karnemelk genomen, hiervan voldeden er 12 niet aan de gestelde eischen. Er wer den dientengevolge 10 schriftelijke waarschuwingen verzonden. Room. Er werden een drietal monsters room onderzocht, die resp. 27, 53 en 57 vet bleken te bevatten. Brood. Ter bevordering van eene goede toepassing van het Broodbesluit (K.B. 22 April 1922, Staatsblad 221), wer den met verschillende bakkersvereenigingen besprekingen gehouden, teneinde het Broodbesluit nader toe te lichten. De belangstelling voor deze besprekingen was over het algemeen groot. Er werden 27 wittebrooden onderzocht, waarvan 21 stuks niet aan de gestelde eischen bleken te voldoen, wegens een te laag gehalte aan droge stof. De beide monsters bruinbrood voldeden ook niet aan de gestelde eischen, eveneens wegens een te laag gehalte aan droge stof. het roggebrood heeft in dit Keuringsgebied in het algemeen een zoodanig hoog gewicht aan droge stof, dat het, dank zij de wijze, waarop Art. 11 van het Broodbesluit is geredigeerd, steeds aan de eischen zal voldoen. Roggebrood, afkomstig uit Amsterdam, vol- Bijlage V. 21 deed, wat het gewicht van de droge stof betreft, niet aan de gestelde eischen. Er werden 25 schriftelijke waarschuwingen verzonden. Bij de inspecties der bakkerijen werden over het algemeen vrij goede toestanden aangetroffen. Enkele waren zeer primitief ingericht, andere bakkerijen ge tuigden, dat de bakkers geen idee hadden van zinde lijkheid, doch de toestand kon in dit district over het algemeen vrij goed genoemd worden. Enkele bakkers brachten reeds de door dezen dienst aangegeven ver beteringen aan. Over de medewerking' is niet te klagen. Slechts een tweetal bakkers bleken het deeg nog met de voeten te kneden, hetgeen hen natuurlijk voor het vervolg verboden werd. Alcoholhoudende Dranken. Er werden 93 monsters alcoholhoudende dranken onderzocht, waaronder monsters Bessenwijn, Punch, Anisette, Pepermunt, zoete roode Vruchtenport, enz. 45 monsters bevatten saccharine en werden deswege afgekeurd. Aan de consumptie werden daarom onttrokken 116 heele flesschen, 30 halve flesschen en 7 Liter verschil lende dranken. Al deze dranken waren afkomstig van de Firma Ph. van Perlstein Zoon, te Doetinchem, die reeds sinds lang in plaatsen, waar Keuringsdiensten gevestigd waren, dergelijke producten niet meer afle verde, doch in dit gebied, waar tot nu toe elk toezicht op den verkoop van levensmiddelen ontbrak, was blijven doorgaan saccharinehoudende producten te ver-

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1922 | | pagina 279