Bijlage V. 18 onder den naam „Gezondheidsmelk", dat juister betiteld zou zijn met „Beter gewonnen melk". Hoewel liet ten zeerste toe te juichen is, dat aan de melkwinning en aan de melkbehandellng dusdanige zorg besteed wordt, als in de boerderij geschiedt, die deze z.g. „Gezond heidsmelk" levert en den eigenaar hiervoor zeer zeker allen lof toekomt, kan het niet anders dan te betreuren zijn, dat door de minder juiste wijze, waarop door den verkooper dit product aanbevolen wordt, bij het publiek verwachtingen worden gewekt, die door deskun digen niet kunnen worden onderschreven. Indien aan de distributie nog enkele bijzondere zorgen, vooral wat de verpakkingen betreft, kan worden besteed en de melk aangeboden wordt voor hetgeen zij is, dan zal het in den handel brengen ervan, zeer toe te juichen zijn, als een flinke stap in de richting voor de verbe tering van het consumptiemelkvraagstuk. Wat de reinheidstoestand van de melk betreft, kan worden opgemerkt, dat hierin nog groote verbetering gebracht moet worden toch is het zeer opmerkelijk, dat de raadgevingen door dezen dienst verstrekt, in het algemeen zeer goed worden opgevolgd. Toch zal de vereischte verbetering in de melkwinning en behan deling eerst verkregen kunnen worden, als de vee houders in die richting kunnen worden onderwezen. Daartoe zal samenwerking verkregen moeten worden met de landbouw-, veeteelt- en zuivelorganisaties vooral de melkcursussen, die in deze streken reeds een groot succes zijn, kunnen veel tot de gewenschte verbetering bijdragen. Bijlage V. IQ De steun en de medewerking der zuivelconsulenten voor Gelderland en Overijsel, de H.H. A. Hylkema en Dr. A. G. B r e e n, reeds nu ondervonden, om verbetering in de hoedanigheid van de consumptiemelk, moet op deze plaats zeer zeker met lof gememoreerd worden. Uierziek vee werd in dit gebied slechts een enkele maal aangetroffen. Alle monsters melk worden volgens de methode van Trommsdorff en daarna microscopisch onderzocht, doch het resultaat was in het afgeloopen jaar zeer gunstig te noemen, slechts tweemaal werd melk aangetroffen, die van uierziek vee afkomstig was. In beide gevallen kon de uierzieke koe opgespoord wordenzij werden beiden van de levering van con sumptiemelk uitgeschakeld en voor de slachtbank ver kocht. Afgeroomde melk. Dit goede voedingsmiddel wordt in dit gebied slechts zeer weinig als menschelijk voedsel gebruikt. Slechts in de gemeenten Apeldoorn en Zutphen konden een viertal monsters genomen worden, die allen aan de gestelde eischen voldeden. Karnemelk. Karnemelk wordt in dit gebied voornamelijk verkocht door de zuivelfabrieken en slechts kleine hoeveelheden door melkslijters, die de melk, die zij overhouden, karnen. Zeer te betreuren is het, dat er echter nog zuivelfabrieken zijn, die geen karnemelk aan de in woners willen verkoopen of slechts bij wijze van gunst, op voorschrift van den dokter, kleine hoeveelheden voor zieken willen leveren.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1922 | | pagina 278