Bijlage V. 16 die aan den openbaren weg, dus aan de huizen ge vent wordt, als van die, welke uit de woningen der melkverkoopers, door de klanten wordt afgehaald. De monstername had zoowel 's morgens als 's avonds plaats, op Zon- en Feestdagen evengoed als op werk dagen. De samenstelling der melk. het vetgehalte van de melk liep in het algemeen sterk uiteen, hetgeen niet te verwonderen is, omdat het individu (de koe), het jaargetijde,de bodem en de voedings omstandigheden, hierop een grooten invloed uitoefenen. 12 van het aantal genomen monsters had een lager vetgehalte dan 2,8 195 monsters, d.i. 23,2 waren ondeugdelijk van samenstelling, wegens watertoevoeging. Naar aanleiding hiervan werd 11 X Proces-Verbaal opgemaakt. In vele gevallen bleek de watertoevoeging betrekke lijk gering te zijn en meer te berusten op de gewoonte van vele veehouders, om de emmers na het melken om te spoelen en dit spoelwater bij de melk te voegen. Hoewel deze wijze van doen zeer zeker afkeurenswaar dig is, werd in het algemeen voorloopig in die geval len eene schriftelijke of mondelinge waarschuwing ge geven. Deze waarschuwingen blijken steeds een zeer goede uitwerking te hebben gehad, want tot heden is in geen enkel geval herhaling geconstateerd. De vonnissen werden ingevolge het bepaalde in Art. 6 sub 2 van de Warenwet op een enkele uitzondering na, gepubliceerd. Deze publicaties hadden een zeer goede uitwerking, want het aantal geconstateerde ge- Bijlage V. 17 vallen van vervalschingen nam in den loop van het jaar, zeer sterk af. Hoedanigheid der melk. In het algemeen werd zeer weinig zure en bedorven melk aangetroffen slechts eenmaal werd 46 Liter we gens bederf, door de keurmeesters afgekeurd en voor veevoeder bestemd. Alleen kwamen eenige klachten in, over de gepasteuriseerde melk, die z.g. „los" verkocht wordt, dus niet in de flesschen gepasteuriseerd is. Vele zuivelfabrieken verkoopen n.l. melk, per Liter uit gemeten, die aan pasleurisatie onderworpen is geweest. In de meeste gevallen komt deze melk minstens 12 uur, doch veelal 24 uur na de pasteurisatie bij den consument. 's Maandags kan deze melk zelfs 48 uur oud zijn. Dat dit lange bewaren in het algemeen geen gunstigen invloed heeft op de hoedanigheid van die melk, laat zich begrijpen, vooral in die gevallen, waarin de melk niet voldoende diep gekoeld is, of bij niet voldoende lage temperatuur bewaard is gebleven. De eiscli van het publiek, om reeds 's morgens vroeg de melk aan huis bezorgd te krijgen, is een der redenen, waardoor het niet gemakkelijk is, de vereischte verbe tering aan te brengen, dat alleen versch gepasteuriseerde melk aan den consument verkocht mag worden. Dank zij echter de groote medewerking van de Directeuren van de zuivelfabrieken, om elke gewenschte verbetering in het consumptiemelkvraagstuk te brengen, kan verwacht worden, dat ook ten opzichte van het bovenstaande eene goede oplossing zal worden ver kregen. In de gemeente Zutphen wordt een product verkocht

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1922 | | pagina 277