Bijlage U 4 zoekend van de Beurs gebruik maakte bedroeg 769. Verschillende aanvragen betroffen meer dan een persoon en meer malen vroeg dezelfde werkgever arbeidskrachten aan het aantal werkgevers dat van de Beurs gebruik maakte bedroeg slechts 74. Boven het genoemde aantal plaatsingen werden nog 75 personen geplaatst aan de werkverschaffing welke hier bestond in het verbeteren van gemeentelanderijen en het wortelvrij maken en egaliseeren van bosch- gronden bij de gemeente. Nog steeds wordt door de werkgevers weinig'gebruik gemaakt van de Arbeidsbeurs en komen verreweg de meeste plaatsingen tot stand buiten de Beurs om. Ver schillende pogingen om hierin verandering te brengen hadden tot heden weinig resultaat, waarschijnlijk omdat in een kleine plaats waar zich weinig vreemdelingen vestigen voldoende bekend is waar werklieden noodig zijn en welke werklieden werkloos zijn. Evenwel werd door verschillende takken van Ge meentedienst van de Arbeidsbeurs gebruik gemaakt. Aan Gemeentewerken zijn geplaatst 35, aan de Gas fabriek 12, aan Gemeentelanderijen 17, aan de Gemeente- reiniging 1 en aan den Keuringsdienst 1 persoon. Voor het binnenkomen van Duitsche werklieden werden afgegeven totaal 56 pasverklaringen voor samen 105 personen; hiervan waren 6 personen voor de Gemeente Zutphen en 99 voor liet District. In Frankrijk werden geplaatst 13 personen, hoofd zakelijk voor de landbouwbedrijven. Over het algemeen heeft de bemiddeling naar Frankrijk geen gunstige resultatenvoor velen zijn de reiskosten een groot Bijlage U. 5 bezwaar en ofschoon deze kosten dikwijls door het Burgerlijk Armbestuur zijn verstrekt is hiervan terug gekomen omdat dikwijls de uitgezondenen heel spoedig terugkwamen. Ook de onbekendheid met de Fransche taal geeft dikwijls aanleiding tot moeilijkheden, zelfs op de bureaux van aanmelding kunnen zij zich niet verstaanbaar maken, het ware gewenscht dat daar althans een Nederlandsch sprekend ambtenaar aan wezig was. Nog steeds heeft de Arbeidsbeurs de bemiddeling voor vrouwen in huiselijke diensten niet ter hand genomen vandaar den kleinen omvang van de bemid deling voor vrouwen. Mocht hiertoe worden overgegaan dan zal een afzonderlijke wachtkamer voor vrouwen beslist noodig zijn. De verhouding tot de organisaties van werknemers en werkgevers kan gunstig worden genoemd. Geschillen omtrent uitkeering aan werkloozen kwamen meermalen voor, maar werden met uitzondering van een geval, geregeld zonder tusschenkomst van de Overheid. De bepalingen omtrent staking en uitsluiting, alsook die omtrent het aanvaarden van passend werk gaven geen aanleiding tot moeilijkheden. Door het Burgerlijk Armbestuur werd aan verschil lende personen reisgeld verstrekt tot een gezamenlijk bedrag van ruim f 300,—. Omtrent de werkloosheidsverzekering kan worden medegedeeld dal het controleeren der bijdragen en uit- keeringen geregeld heeft plaats gehad, ook voor de omliggende gemeenten.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1922 | | pagina 262