Bijlage P. 4 Leeszaal. Evenals het vorige jaar zullen ook nu der gelijke gaven dankbaar aangenomen worden. Neemt de uitleening steeds toe, liet bezoek aan de Leeszaal zelf is geringer geworden, wellicht omdat de kolen- en gasnood voorbij is. Toch bezit de Leeszaal tal van goede tijdschriften en naslawerken, die men het best ter plaatse kan inzien. Op den duur zal de inventaris nog verrijkt worden met een cultuurhistorische platenverzameling: de afbeeldingen zijn nu echter nog te gering in aantal om reeds aan het publiek vertoond te worden. Van het Nut nam de O L. 328 banden over; er zijn 126 nutslezers met 67 kinderkaarten. Wegens zijn benoeming aan het Lyceum te Enschede moest de Voorzitter Dr. P. d e Koning het Bestuur verlaten. Van het begin af wijdde hij als Secretaris, later als Voorzitter vele uren aan de Leeszaal, zoodat zijn heengaan zeer door het Bestuur wordt betreurd de beste wenschen volgen hem naar zijn nieuwe woonplaats. Mej. M. Nierstrass bleef als volontaire haar gewaardeerd werk verrichten. Ook dit jaar ontving het Bestuur verscheiden boek werken, waaronder de reeds vermelde kinderboeken, die gaarne aanvaard werden evenals de bloemen, die zoo nu en dan door vriendelijke handen werden neergezet. De geldmiddelen zijn nog steeds het zwakke punt van de Leeszaal. Niettegenstaande het Bestuur f 2640, gemeente-subsidie zonder eenige vermindering had aangevraagd, heeft de Raad slechts f 1815,— toegekend. Bijlage P. 5 Daarentegen kwam in Maart onverwachts de Prov. subs, over 1920 in, zijnde f 713,42. Aangezien dit bedrag in de rekening van 1920 moest verwerkt worden, werden een aantal boeken gekocht, verder werd aan het personeel het bedrag van 1 maand salaris uitgekeerd en werden eenige zeer noodzakelijke huishoudelijke uitgaven gedaan, als vernieuwing van vloerbedekking en dergelijke. Een jaarlijksche gift van f 350,werd ingetrokken en hoewel men zeer erken telijk moet zijn voor dezen steun, die gedurende eenige jaren werd gegeven, beteekent dit een groote schade post. Er zijn slechts weinigen, die hun contributie van f 1,— hebben verhoogd, zooals men op de Algem. Vergadering verwachtte. Het blijkt nog steeds dat velen, waaronder er zijn, die druk van de Leeszaal gebruik maken, meenen, dat het minimum contributie van f 1,— een zeer voldoende bedrag is en dat men daarvoor zonder schroom een jaar lang allerlei boeken kan leenen en de meest verschillende tijdschriften kan inzien, die men anders niet in handen krijgt. De Leeszaal is nu eenmaal geen liefdadigheidsinstelling, men kan waar krijgen voor zijn geld, maar er wordt verwacht, dat ieder naar vermogen de zaak steunt en dat zou bij velen meer moeten zijn dan het geringe minimum van f 1,—. Er werden dit jaar 2 Algem. Vergaderingen ge houden. Op de eerste kon het Bestuur het niet met de leden eens worden over de begrooting; sommige leden meenden, dat enkele posten te hoog geraamd waren en de salarissen daardoor te laag bleven, ook de post voor boeken scheen eenigen te hoog. Ten

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1921 | | pagina 288